Neviditelný pes

Šílený příběh Hany Horké

18.1.2022

Stalo se to v neděli a v pondělí o tom hovořil kde kdo. Zpěvačka Hana Horká ze skupiny Asonance se dobrovolně nakazila covidem, načež zemřela. Její syn Jan Rek zveřejnil velmi emotivní reakci a kriticky se vyjádřil o „kruzích kolem Jaroslava Duška, Lukáše Pollerta a Soni Pekové“. 

Okolnosti smrti paní Horké jsou přinejmenším nestandardní, z laického pohledu. Podle synova sdělení prodělala nemoc doma, trvalo to pět dní, následovala úleva do té míry, že šla ven na procházku. Po návratu si stěžovala na bolest zad, šla si lehnout a během deseti minut se udusila. Nechci si hrát na Džamilu Stehlíkovou, a tak jen nadhodím, že by to mohla být plicní embolie. Každopádně je zjevné, že Hana Horká zesnula ve spojitosti s covidem a že zřejmě byla programový antivaxer.

Její tragický odchod znamená velký šrapnel do zuřící kulturní války. Dalo se čekat, že onemocní některý z protagonistů antivax scény. Hana Horká takto v popředí nebyla, aby si toho všimlo i široké publikum, zastávala vůči vakcinaci rezervovaný postoj, asi tak, jako každý třetí Čech nebo Češka. Ke zneužití v kulturní válce nebude její odchod asi moc vhodný právě proto, že jsme ji nevídali na tribunách omotanou českou vlajkou. Přesto ale to byla významná osobnost a její tragédie by měla lidi přimět k zamyšlení.

Co bude dál? Čísla stoupají, třebaže ještě neskáčou ze dne na den po dvojnásobcích, jak se strašilo. Důležité je, že klesají počty hospitalizovaných. Zdá se tedy, že se potvrzují domněnky, že omikron se blíží svou zhoubností běžné chřipce nebo dokonce sezónní rýmě. Navzdory tomu se v mnoha zemích zpřísňují opatření včetně toho, že se zavádí povinné očkování. Připadá to absurdní i mně, veterána očkování s třetí dávkou, prodělance po druhé dávce a možná i omikronu, protože jsem zkraje měsíce kejchal a prskal – ale teď mám negativní PCR. Povinné očkování nemá velký smysl za situace, kdy se ukazuje, že omikron obchází imunitu prodělanců i vakcíny. Vyvolá to protitlak, prohloubí příkopy, rozklíží to společnost.

Sympatičtější je slogan premiéra Fialy o tom, že se musíme s covidem naučit žít. Jaký by to byl život bez svobodné volby? Nadále budu nabádat k očkování a báchorky o grafenech a magnetických místech vpichu jsou mi k smíchu. Ale každý ať volí svoji cestu a je na něm, jaké si vezme z případu Hany Horké poučení.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek