Neviditelný pes

Severa? Nenechte se vysmát!

11.8.2007

Podle informací v tisku to byl Severa, kdo vloni poskytl Českému rozhlasu (nikoliv, jak se neurčitě píše, "médiím") kopii utajované Kubiceho zprávy. Prý ji vynesl ze zasedání branně-bezpečnostního výboru a poskytl ji novinářům.

Kdyby to nebylo tak smutné, museli bychom se při pohledu na důvěřivé novináře smíchy za břicha popadat. Byli to oni, kdo před více než rokem dychtivě popisoval, jak si Ivan Langer dovolil odejít na záchod a nechal přitom svůj výtisk této zprávy neopatrně, ba protizákonně rozevřený na stole, aby si ji mohli novináři ofotit.

Už tehdy jsme měli věřit, že je úplná hračka vyfotit nejméně čtyřiadvacet stránek tajného spisu v místnosti plné novinářů, politiků a dokonce několika policistů. Na druhou stranu je třeba uznat, že pokud fotokopie pocházely skutečně z tohoto jednání, musely být pořízeny během něj, protože na webu ČRo se objevily ještě vpodvečer, před skončením zasedání výboru.

Ze stránek rozhlasu sice zpráva po čase zmizela, ale po internetu se potuluje (kupříkladu zde) a kdo má oči, zjistí řadu nesrovnalostí mezi informacemi "zasvěcených osob", které nám tak ochotně (a bez nejmenší známky vlastního myšlení) servírují novináři, a skutečností.

Nikdo si nedokázal položit tak triviální otázku, proč policii trvalo víc než rok, než někoho napadlo porovnat výtisky rozdané politikům s tím, co je na internetu vydáváno za kopii Kubiceho zprávy. To nejdřív musel Jiří Paroubek hlasitě vyzývat Langra k odstoupení? A proč vlastně? Kvůli tomu, že si odskočil na toaletu? Pitomost. Dnes zase hluboce přemýšlivý předseda ČSSD vyzývá k rezignaci pro změnu Pavla Severu. A dokonce dodává, že pokud se prokáže, že Severa porušil zákon, bude si muset před ním odplivnout.

Je to jen další hloupý výrok jednoho nadutého politika, který si v touze po zviditelnění nevidí do úst. Pan Paroubek by měl hlavně dbát na to, aby neplival předčasně, jinak by mu jeho slina mohla potřísnit vlastní sako (případně i sako jeho tehdejšího ministra Františka Bublana). Koneckonců, ještě za jeho vlády byl vydán policii rozkaz k odposlechu telefonů Langra, Vidíma a více než čtyřiceti dalších přístrojů včetně mobilů dvou novinářů. Dnes lze jen konstatovat, že charakteristickým znakem některých našich politiků je nepěkná vlastnost zvaná lidově velkohubost.

Ale zpět k nejnovější kauze. Kdo si prohlédne přístupné stránky Kubiceho zprávy, vidí, že byly nejprve oskenovány, pak oříznuty podle textu a teprve potom znovu vytisknuty. Tomu nasvědčuje jejich atypický formát a zejména světlejší okraje, zatímco podklad textu je tmavší. Kdo to dělal, chtěl nepochybně maximálně ztížit jejich pozdější identifikaci (zřejmě z téhož důvodu se na webu ČRo objevil jen nekompletní soubor).

A dále: Poslance Severu prý usvědčují podtržené řádky a rukou psané poznámky. Ano, několik slov je v textu rukou podtrženo. Stránky jsou ale toutéž fixkou i očíslovány - a to většinou na onom světlejším okraji, tedy až na kopii! A o jakých poznámkách je řeč? Na zveřejněných stránkách není kromě očíslování dokumentu jediné rukou psané písmenko!

Tak kdo si z nás dělá blázny? Kdo si myslí, že Češi jsou národ naprostých blbců? Kdo teď, když skončila Čunkova aféra, vyrukoval s dalším podpásovým úderem proti lidovcům? Kdo je chce mermomocí vystrnadit ze Sněmovny? A před kým by si tedy měl pan Paroubek vlastně odplivovat?

Odpověď (zatím?) neznáme. Všechny otázky se nicméně dají shrnout do jediné:
Čí špinavé hry jsme to oběťmi?zpět na článek