Neviditelný pes

Rusko je teroristický stát

24.11.2022

Tak formuloval svoji rezoluci Evropský parlament a usnesení schválilo 494 poslanců, 58 bylo proti a 44 se zdrželo. Obdobnou formulaci schválil i náš parlament. Věcný důvod je zřejmý. Aktuální bombardování Kyjeva je jasný akt teroru. Násilnými prostředky se tu napadá civilní obyvatelstvo, zřejmě v naději, že zoufalí Ukrajinci začnou tlačit na vládu, aby vyjednala konec utrpení. Za jakou cenu? Tady je volné pole k fantazii. Čili o teror to je, naše Wikipedie terorismus charakterizuje takto: Terorismus je užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických (případně politicko-náboženských) cílů. Terči teroristických akcí jsou většinou civilisté. Sedí to stoprocentně. Pikantní je, že bezprostředně po schválení rezoluce se EP stal cílem teroristického kyberútoku, a ještě večer, kdy píši úvodník, jeho web nebyl přístupný.

Méně jasné jsou praktické důsledky. Rozsáhlý text (uvádíme plné znění strojového překladu v tomto vydání NP) vypočítává jednotlivé důvody, proč dospěl ke klasifikaci Ruska jako teroristického státu, avšak exekutivní opatření přenáší, velmi správně, na členské státy. Na nich tedy praktická realizace záleží. V dnešním světě informační provázanosti nemohou provinilé osoby jen tak krčit rameny nad formulací, že EP žádá, aby všechny osoby odpovědné za páchání, napomáhání nebo organizování porušování lidských práv, krutostí nebo válečných zločinů v souvislosti s ruskou agresivní válkou proti Ukrajině byly co nejrychleji identifikovány, stíhány a pohnány k odpovědnosti; vyzývá k obnovení podpory probíhajícího nezávislého vyšetřování válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných Ruskem, které by mělo zajistit, aby osoby zapojené do plánování, organizování, páchání nebo napomáhání těmto zločinům byly individuálně pohnány k odpovědnosti. Ono se to může táhnou léta letoucí, ale jednou ta sekera spadne.

Mimochodem, nevidím to potvrzeno, protože web EP není dostupný, ale je velmi pravděpodobné, že europoslanci za SPD Ivan David a Hynek Blaško hlasovali proti rezoluci a tudíž třímají korouhev ruské páté kolony své partaje, její poslanci hlasovali v našem parlamentu také proti obdobné rezoluci už dříve.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek