Neviditelný pes

Prodlouží? Neprodlouží?

22.12.2020

Dnes budou poslanci znovu hlasovat o prodloužení nouzového stavu. Návrh je do 22. ledna, tedy o měsíc. Kdekdo se v těchto dnech ptal, proč vláda rozhodne o dalších krocích, když je podle PSA všechno jasné, čísla rostou, stupeň čtyři se nedá udržet… No přece proto, že kdyby sněmovna nouzový stav neprodloužila, vláda si může PSA naložit do octa. 

Do debaty se už v neděli vmísil V TV Prima prezident Miloš Zeman. Označil odmítače schválení nouzového stavu za politické hyeny (zde). Tím se otřel mimo jiné o TOP 09. Oni odmítají mnohé kolem korony, dali to najevo i tím, když do krizového štábu poslali zubaře Šmuclera považujícího pandemii, jíž se bojí celý svět, za rýmičku, aby pak mohli kritizovat opatření za zmatečná a nedostatečná (ať už jakákoli, každé je zmatené a nedostatečné). Hlasovat pro nouzový stav nebudou ani Piráti, taktéž kvůli chaosu. Komunisté přemýšlejí, dumá také Okamura a ODS dodumá dopoledne před hlasováním; lidovci návrh podpoří, pokud vláda zvedne kompenzační bonus dvojnásobně.

S největší pravděpodobností sněmovna nouzový stav prodlouží, nicméně na pozadí toho všeho se objevují další úvahy. Ty počty pozitivně indikovaných jsou vskutku pramálo vypovídající údaj. Rozhodně zajímavější je počet hospitalizovaných a počet hospitalizovaných na JIP. Počet hospitalizovaných dosáhl vrcholu v prvním listopadovém týdny a poté výrazně klesl a drží se někde kolem čtyř a půl tisíc, také JIP čísla jsou stabilní. Zajímavý je podíl hospitalizovaných osob a indikovaných osob, ten před měsícem osciloval kolem 10 % a momentálně je na 5,3 %. Čili klesl. Nemělo by být právě toto vodítko ze všech nejdůležitějších? 

Je třeba vidět, že v tom budeme žít minimálně půl dalšího roku, spíš rok. Takže by bylo dobře přemýšlet, jak to zařídit, aby se tak dlouhý kriminál dal vydržet.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek