Neviditelný pes

Přilepené aktivistky a co s tím

17.10.2022

Minulý pátek se dvě holky přilepily ke zdi vedle van Goghových Slunečnic v londýnské Národní galerii hned poté, co obraz polily rajskou od Heinze. Událost je zdokumentovaná obrazově, dnes už se zřídka něco šustne bez přítomnosti někoho s mobilem, což znamená s foťákem respektive kamerou. Na události je zajímavé, že kolem bylo plno lidí, holky nejdřív chrstly rajskou a pak se celkem dlouho rychtovaly k přilepení a nikoho nenapadlo je od obrazu odtáhnout.

Přitom lepení k obrazům je zřejmě zavedená forma politické aktivity, ke Goghovi se aktivisti přilepili už v červenci, v Uffizi to bylo k Botticellimu, zkrátka, ke svému van Goghovi co máte vedle televizoru nepouštějte nikoho v triku JUST STOP OIL.

Přitom dnes už jen málo příčetných lidí v naší části světa si myslí, že závislost na arabské ropě je výhra a že je dobře pálit fosilní paliva. Pokud jde o mě, klidně si taky navléknu triko JUST STOP OIL. Jenom bych přemýšlel, zdali van Goghovy Slunečnice jsou ideální místo, kde bych se měl přilepit. Kdybych byl německý aktivista, šel bych se svým trikem a lepidlem na centrálu Zelených a v zájmu omezení fosilních paliv a vylepšení ovzduší bych se přilepil zelenému ministrovi Habeckovi k psacímu stolu a nenechal bych se odsekat, dokud by z titulu úřadu nedal zelenou bezemisním jaderným elektrárnám ve své zemi.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek