Neviditelný pes

Předposlední debata, jak dopadla?

26.1.2023

Se slušnými pravdomluvnými lidmi bývá míň zábavy než s prolhanými šizuňky. To je výsledný dojem ze semifinálového duelu matche Babiš versus Pavel. Odehrál se na obrazovce CNN Prima News, vítězem byla bezesporu Terezie Tománková. Řídila debatu s přehledem a energicky, všechna čest. Můžeme si to říci, ale v rozhodování koho volit to nepomůže.

Petr Pavel se žádné chyby nedopustil a při zvoleném stylu se chyby ani dopustit nemůže. V tomto ohledu je Andrej Babiš produktivnější. V nedělním duelu na ČT vyvolal diplomatickou kolizi se čtyřmi státy NATO, takže musel zaangažovat aktuální hlavu státu, aby věc vyžehlila. Kteréhož úkolu se Miloš Zeman ujal s šarmem sobě vlastním a definitivně udělal z Andreje Babiše idiota. Ovšem idiota jen u té části voličstva, která tuší, co je to NATO a závazky ze členství v něm plynoucí. Pokud jde o středeční výkon, Andrej Babiš zaperlil v druholigovém duelu na Novinkách. Tam zase vytočil svého přirozeného spojence na politické scéně, totiž Okamurovu SPD, výrokem, že se v příštích volbách SPD do vlády nedostane. Stejně jako už v neděli večer běsnili Poláci a Pobalťané, vyskočil jak píchnutej Okamura, šlo tedy o blamáž a kiks rázu vnitropolitického.

A co duel na Primě? Ze slovopádu kňučení, chvástání a urážek se dá vyhmátnout jediné: Andrej Babiš napadl evropský koncept Green Dealu s takovou vervou, že i člověk, který si pamatuje, vypustil z paměti, že právě on jako premiér ho za Česko v Bruselu podepsal. Tato epizodka nebude mít dozajista naprosto žádný vliv na výsledek voleb, mohla by mít v budoucnu, až na to…

Kdo si za týden na jeho slova vzpomene? Pokud bude zvolen, stejně nebude mít na žádný Green Deal vliv. Pokud nebude, vrátí se do obytňáku a bude brát poslanecký plat a chystat příští volby – a těch bude v roce 2024 přehršel. S Okamurou to splichtí, stejně tak jako s bolševiky, Šlachtou a Trikolorou. No a kdyby mu to někdo připomněl, řekne mu, že je to kampáň, komplot, podraz a spiknutí polistopadového kartelu.

S Babišem nelze diskutovat. Lze ho jen porazit ve volbách, kéž se to podaří.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek