Neviditelný pes

Poznámka o terminologii: protivládní, nebo proti vládě

8.12.2023

Narazil jsem na to, když jsem včera psal úvodník o potrestaném pánovi, který – cituji média jedno jaké, všechna v tom jednou stejně) – na protivládní demonstraci měl na batohu nášivku z putinovským agresorským Zetkem. Slovo protivládní se běžně používá. Asi je to dané mým ročníkem narození, ale pojem „protivládní‟ mi nepříjemně splývá s pojmem „protistátní‟. S demonstrací proti vládě nemám problém. Když se píše „protistátní‟, nějak si vzpomínám, jak jsem s rodiči poslouchal v rádiu přímý přenos ze soudní síně, kde nad účastníky protistátního centra vynášeli rozsudky smrti.

Chápu, že čtenář mladšího ročníku se pousměje nad kmetskou pošetilostí. Vláda není totéž co stát, vlády přicházejí a odcházejí, dnešní opozice je příští vláda a naopak. Ano, chápu ten rozdíl, až na to, že červíček pochybnosti i tak hlodá. To označení „protivládní‟ se totiž používá jen za specifických okolností.

Odborářská demonstrace proti vládním opatřením je odborářská demonstrace proti vládním opatřením a ani DeníkN by ji neoznačil za protivládní. Stačí ale málo, třeba aby breitling Středula pozval na pódium Dufka a ten přitáhl dezoláta Vidláka a abraka dabra, olovo se transmutací mění ve zlato a z odborářské demonstrace je protivládní demonstrace!

Je to zamotané. Když něco píšu, polemizuji sám se sebou a i teď slyším námitku: ale oni ti dezoláti nechtějí jen změnu vládní sestavy. Prosazují obecné referendum, tento nejbrutálnější a nejsnáze manipulovatelný nástroj namířený proti zastupitelské demokracii. Proti systému, který se nejlépe osvědčil a proto ho teď kde kdo chce zničit nebo aspoň osekat. Vládu pomocí tzv. přímé demokracie má momentálně opoziční SPD, druhá nejsilnější strana podle průzkumů, dokonce v názvu. SPD se s dezoláty nesnáší, ale společného i tak mají.

No jo, ale levice taky vystupuje proti kapitalismu (rozumějte: proti svobodě podnikání a v důsledku proti jakékoli svobodě, protože svobodu nelze vymezovat a vymezená svoboda je nesvoboda) a když se projevuje veřejně, nikoho to nenapadne označit to za protivládní demonstraci.

Nechme toho, je to terminologie. Slova plynou, fakta zůstávají a ceny rostou a rostou...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek