Neviditelný Pes

Polívka se vaří, Staněk na talíři

21.5.2019

Překvapení se nekonalo, prezident Zeman si vskutku nenechal ujít skvělou příležitost vyvolat dusno kolem demise ministra kultury Staňka. Premiér Babiš v pondělí odpoledne zajel za prezidentem do Lán a už dopoledne oznámil, že žádnou demisi předávat nebude, dokument že půjde obvyklou služební cestou. 

Bylo ale jasné, že i tato otázka přijde na přetřes. Také že přišla a prezident chce hovořit ve čtvrtek s Janem Hamáčkem a příští úterý s (ex)ministrem Staňkem. Žádné komuniké vydáno nebylo, takže zprávy jsou kusé a můžeme jen odhadovat, zda se výprask bude znovu odehrávat před kamerou pomocí hůlky, nebo zda bude jen virtuální.

Ten už probíhá a tentokrát ne zcela vinou prezidenta. Vždyť Jan Hamáček nejdřív tvrdil, že Staňka podrží, a pak připustil, aby ministr veřejně prohlásil, že odchází jaksi sám – pod Hamáčkovým nátlak. Takže co to bylo? Podržení, nebo nátlak?

Je to věru bizarní příspěvek do předvolebních diskusí. Těžko najít v současné době názornější ukázku, v jakém stavu se nachází sociální demokracie. Bez ministryně Maláčové, která dokázala nahrabat přídavky a příplatky a navýšení ber kde ber pro současnost i příští budoucnost - i napřesrok vyrostou mandatorní výdaje a také napřesrok bude mít deficit čtyřicet miliard -, bez její přičinlivosti bychom ani nevěděli, že nějaká sociální demokracie je. Rodičovský příspěvek tedy stoupne na 300 tisíc a to lidi určitě bude zajímat víc, než trapnosti kolem nějakého pana Staňka, kterého nikdo nezná. Představení, které Zeman uspořádá, tedy uspokojí jen elitní publikum.

Velká změna

Byly doby, kdy – tehdy – Československý rozhlas se ideově opíral o Rudé právo. Doba se změnila a vše je jinak, dnes je nejcitovanějším zahraničním listem britský Guardian. Duch je stejný, jen obsah trochu jiný. Čerstvá vůdčí idea: ve vedení Evropské unie je to samej běloch, to se musí změnit! Už se těším, co se z Guardianu dozvím zítra, a že to něco bude, to je jisté. Staří Římané varovali před čtenáři jediné knihy. Dnes se nám servíruje jediný list, Guardian.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek