Neviditelný pes

Politická maturita

3.10.2006

Mirek Topolánek tentokrát projevil cit pro hru a zareagoval naprosto správným způsobem. Nejspíš by mu absence paní poslankyně ve skutečnosti nepomohla, z vyjádření Bursíka i Parkanové plyne, že socialistům by vyhověli lidovci nebo zelení. Topolánek však potlačil nutkání prorazit zeď hrubou silou a ve skutečnosti využil vše, co mu situace nabízela.

Nejprve prohlásil, že nemocnou kolegyni vypáruje osobně, tím se postavil do opozice proti úporné Paroubkově snaze využít každou sebemenší, třebas potencionální, třebas zdánlivou výhodu. Položil si jedinou podmínku: klub ČSSD musí o vypárování oficiálně požádat klub ODS. Předseda klubu socialistů Hašek se tak musí pro vlídnou odpověď vydat do klubovny konkurence. Té konkurence, jejímuž lídrovi zakázal vstup do vlastní klubovny, dokud se neomluví za něco, co neřekl (pozn.: v průběhu dne vývoj situace donutil ČSSD z tohoto postoje slevit). Jednoznačným souhlasem navíc ještě víc přivřel manévrovací prostor lidovcům a získal snad malý bonus svým koňům do komunálních a senátních voleb.

Uplynulé dny se naopak hrubě nepovedly nejvyšší státní zástupkyni Vesecké. Po rádoby vychytralé zprávě o neodposlouchávání ausgerechnet dvaceti politiků se ukázalo, že odposlechy v Kubiceho případě smrdí hůř, než ponožky bezdomovce. Státní zástupce Zachystal, spoluodpovědný za prapodivné vyšetřovací postupy, se pokusil zabránit dalším únikům informacím o způsobu vyšetřování tím, že spis chtěl nejdříve odnést a nakonec jej alespoň zapečetil, ale je toho již známo tolik, že Vesecká namísto mlžení musí vyšetřovat.

Zdá se, že příspěvek Havlíčkova Brodu české politice se v předminulém století vyčerpal Karlem Borovským. Populární dvojici socialistů Tvrdík – Zgarba vystoupení Vesecké zatím příliš nevylepšilo.zpět na článek