Neviditelný pes

Pirát žaluje v Bruselu na hlasování v parlamentu

30.5.2020

Europoslanec za Piráty Marcel Kolaja si pospíšil a žaloval v Bruselu, že Parlament České republiky zvolil tři nové členy do Rady České televize. Zatím tu informaci máme jenom z jeho vítězného výkřiku na Twitteru, takže těžko soudit. Situaci charakterizuje jako volbu členů rady ČT v režii ANO.

Šlo o volbu v poslanecké sněmovně. Dejme tomu, že v příštích volbách vyhrají Piráti, sestaví vládu a budou mít většinovou podporu. Ví pánbu, že bych si to nepřál, ale ono je víc věcí, které jsem si nepřál a staly se. Pak bude volba do Rady ČT, řádná nebo mimořádná, to je jedno. No a holt se do Rady ČT dostane někdo s podporou Pirátů. Bude to dobře, nebo špatně?

Podle mě to je nemístná otázka. Pokud se tak stane, pak se do Rady ČT dostane někdo podporovaný Piráty. Na základě řádné volby nezpochybnitelně demokraticky zvolenou sněmovnou.

Zajímavé je, že se největší nenávist lidí, jako je zjevně i Marcel Kolaja, soustřeďuje na paní Lipovskou. Já doufám, že ji ta štvanice posiluje a ne oslabuje. Má své konzervativní názory. Proč by nesměly zaznít v Radě České televize?

Tohle je ale na debatu tady u nás doma. Rád bych ale věděl, jak odinterpretoval Kolaja v Bruselu svůj názor, že zvolení katoličky do Rady České televize je ohrožení svobody médií. Aniž bych si dělal iluze, pořád si myslím, že i v Bruselu jsou pořád ještě lidé zavedení na klasický demokratický standard, jak funguje v posledních sto letech. Paní Lipovská se ještě v Radě nestačila ani zeptat, kudy se jde na záchod, a už pan Kolaja ví, že ohrožuje svobodu médií. Jako Čech a našinec ho chápu, tak to u nás chodí, ale jak asi to jeho bonzáctví budou vnímat v prostředí, kde přece jen přežívají jakési standardy?

Z paní Lipovské nám roste cosi jako fenomen. Bonzuje ji europoslanec Kolaja a bouří proti ní i páter Halík (zde). Ten už ve volbě vidí pokus o zničení liberálně-demokratické kultury a posun k autoritativním režimům. Protože nic konkrétního na paní Lipovskou nemá, co by jí vytkl, znepokojuje ho její spojení s Janou Bobošíkovou. Tady se už dostáváme do roviny grotesky. Halíka znepokojilo partnerství Lipovské s Bobošíkovou, mě znepokojilo Halíkovo přitakání masové vraždě redakce Charlie Hebdo, kdy Halík přičinlivě předstíral, že nepochopil smysl karikatur krvavého Mohameda jako odsudek fanatického extremismu, nikoli úctyhodného náboženství islámu. 

Zatím se Lipovská žádných přečinů proti demokracii nedopustila, jen má výhrady proti současnému směřování Evropské unie a to snad pořád ještě není trestné. Když čtu Halíkův text, tak se bojím, že kdyby se měl stát normou, tak to trestné bude.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek