Neviditelný pes

Pellegrini se stává novým slovenským prezidentem

6.4.2024

V neděli ráno po sečtení 98 procent hlasů vítězí Peter Pellegrini s rozdílem čtyř procent nad svým soupeřem Ivanem Korčokem. Vyhrává tedy spojenec současného premiéra Roberta Fica – a kůň české trojky, Andreje Babiše (osobně ho při kampani podporoval), Miloše Zemana a Václava Klause. O úrovni kampaně jsem napsal poznámku už pro sobotní vydání. K výsledku lze především dodat, jak je dobře, že Slovensko je členem Evropské unie: jinak by obavy z „unesení státu‟ nějak do stepi byly větší Zastánci přijetí eura mají o o argument víc – příslušnost k eurozóně, málo platné, únos do stepi znesnadňuje.

Kampaň: Gratulace, míra hnusu překonána!
Na dno žumpy, do které stéká lež a neslušnost, se v prezidentské kampani dopracoval Miloš Zeman, když před jedenácti lety porazil Karla Schwarzenberga strašákem Benešových dekretů. Petr Pellegrini šel ještě níže, straší Slováky sloganem „Volte mír, ne válku. Pojďte volit, aby slovenští synové a vnuci neumírali ve válce!‟

Slovenští vojáci šli naposledy do války po boku Hitlerových esesáků pod vlajkou Tisova Slovenského štátu. Od té doby po nich odchod do války nikdo nechtěl, nikdo to po nich nechce ani teď a v úvahu by to připadalo, pokud by imperátor Putin chtěl napadnout území NATO. Pak ovšem by museli Slováci volit, zdali se bránit anebo se zase přitulit do náruče nacistického diktátora. Taková varianta se jeví nepravděpodobná a pokud Evropa nepoleví v nastoupeném kurzu a místo rušení atomových elektráren postaví na nohy uvadající ozbrojené síly svých členských států, obavy před ruským vpádem nebude muset mít ani Slovák, ani Čech.

Je to velká hanba, že Pellegrinimu asistuje a dokonce i osobní přítomností pomáhá Andrej Babiš. Stejně jako aktuálně Pellegrini se i Babiš svého času znemožnil v televizním duelu, když prohlásil, že by se stavěl proti tomu, aby Česko bojovalo po boku napadeného Polska. Rozdíl tu ale je. Pellegrini si v té hanbě libuje a nepokouší se vykroutit, kdežto Babiš po svém tehdejším vystoupení v České televizi podle svého zvyku zbaběle kňučel a vykrucoval se.

Tolik tedy ke kampani, nad kterou lze leda kroutit hlavou, jak je bizarní. Pokud jde o bizár, korunu všemu nasadil Igor Matovič, když nabídl Pellegrinimi 7 milionů eur, pokud bude ochoten usednout k detektoru lži a odpovídat Matovičovi na jeho otázky. Toto bylo premiérem Slovenska. Toto asi bude prezidentem Slovenska.

Jaká úleva, že to můžeme sledovat přes hraniční čáru… Že by v budoucnu přes závoru?

Aston Ondřej Neff


zpět na článek