Neviditelný pes

Pellegrini prezidentem na Slovensku a co dál

8.4.2024

Peter Pellegrini porazil v prezidentském duelu Ivana Korčoka přesvědčivým rozdílem sto padesáti tisíc hlasů v naprosto nezpochybnitelně legitimních volbách. Jeho hlavní předvolební trumf v duchu teze „žádný Slovák do války‟ byl možná o řád podlejší než Zemanovy slogany „Benešovy dekrety si rušit nedáme‟ a „ani migrant do Česka‟, ale kdo ví, jak by dopadl duel Babiš – Pavel, kdyby se konal teď, v době, kdy se přímému angažmá aliančních vojáků na Ukrajině pomaličku otevírá Overtonovo okno. Slováci jsou Rusku relativně přívětivěji nakloněni než Češi. Možná je to proto, že za normalizace, po invazi ruských tank do Československa se měli pod Husákem a Bilakem relativně líp.

Žádné velké rozčilení z Pellegriniho vítězství se v Česku nekonalo. Tvrdá reakce Jiřího Pospíšil a Miroslavy Němcové byly spíše výjimkou, než aby udávaly tón. Pellegrinimu asistovali naši Tři králové, Babiš, Klaus i Zeman. Vítězi blahopřáli, ale totéž udělali i další čeští politici, samozřejmě blahopřál prezident Pavel i premiér Fiala. V „alternativních médiích‟ zní jásot na téma „noc dlouhých ksichtů‟, ale ty se snad dají pozorovat na Slovensku, u nás je reakce spíš klidná, poznamenaná očekáváním, jak se Pellegrini zachová, až převezme po Čaputové úřad. Doposud se nechoval jako Ficův klon, to by o něm Fico nešířil, že je to zrádce. Po parlamentních volbách měl šanci se přidat k městským liberálům, ale Ficův Smer mu zřejmě připadal jako solidnější stáj, než pytel blech pod vedením Progresivného Slovenska. Uvidíme, zdali zamíří na první zahraniční cestu do Prahy. To Štefan Harabin sliboval, že nejdřív, bude-li zvolen, namíří do Moskvy. To by tedy nastal tanec!

Jak to oplatit
V sobotu se v Praze konal Pochod pro život na podporu lepších podmínek pro ženy, které nečekaně otěhotněly. Pochod se nelíbil pokrokovým aktivistům, zablokovali Most legií, dokonce ho přehradili lany, takže nemohli projet hasiči. Zasáhla policie, nastala půldruhahodinová tahanice, jistě velmi nepříjemná. Rozhořčena byla i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, uvázla spolu s jinými v policejním zátahu.

Co s tím? Až bude Prague pride pod duchovými vlajkami, policie by jistě také zasáhla, kdyby Aliance pro rodinu blokovala most a její členové by natáhli lana a viseli nad Vltavou jako živá závaží. Jenže zatím to nevypadá, že by něco takového Aliance pro rodinu chtěla udělat. Nálepku extremistické organizace si vysloužila, protože… proč, to asi ví europoslankyně Gregorová.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek