Neviditelný pes

Olga Richterová má jasno

29.7.2023

Místopředsedkyně sněmovny za Pirátskou stranu Olga Richterová má jasno a není důvod o tom pochybovat. Na svém čerstvém příspěvku na Twitteru (nebo iksku, nebo jak se tomu bude říkat) klade rovnítko mezi manželstvím homosexuálů a příslušností k Západu. Kdo si myslí něco jiného než ona, kdo je toho názoru, že manželství je svazek muže a ženy, patří k Rusku, ujišťuje nás Olga Richterová a své tvrzení podporuje animací, v níž hraje roli ruská vlaječka.

Potíž je v tom, že právě Rusko je země, kde mají jasno. V Rusku vědí, že Ukrajina je fašistická a USA že usilují o rozbití Ruska na padrť. Mají jasno, že jejich vůdce Vladimír Putin řídí zemi správným směrem a že se speciální vojenská operace vyvíjí tak, jak moudře naplánoval. Rusko je země jasna, jenom to jasno se v čase poněkud mění. Jiné jasno tam měli za cara, jiné za generálních tajemníků a teď za prezidenta. Paní místopředsedkyně byla malá holčička, když se zhroutil režim instalovaný v roce 1948 ve jméno naprosto jasných idejí. Pamatuju spousty lidí, kteří měli jasno. Jasno bylo charakteristické pro režim, který se u nás zhroutil a v Rusku si ho udrželi, protože to mají rádi.

Síla Západu je v tom, že nemá jasno. Lidé zde žijící mají různé pohledy na problémy. Kdyby paní Richterová pracovala v ovocnářství, možná by jí mohl tento rys Západu uniknout. Ona je ale místopředsedkyní zákonodárného sboru a měla by tedy vzít v úvahu, že zde diskutují poslanci delegovaní voliči. Ano, nemají všichni názory totožné s názorem paní místopředsedkyně. Ale v tom to je, to je Západ, a dokud to tak bude, duch Západu nezmizí.

Až ale převládne jen jeden názor, až to jasno bude vynutitelné, jako ho mají v Rusku, až nositel jiného názoru než má paní Richterová nebude jen dehonestován coby „nezápaďan‟ a stoupenec ruské diktarury, ale bude rovnou vyhozen a vygumován, pak možná bude paní Richterová spokojená, ale duch Západu definitivně zmizí.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek