Neviditelný pes

Nespokojenost autentická, provedení pochybné

20.2.2024

Nemylme se. Do Prahy nepřijeli na traktorech agrofašisté, jak nazval „majitele luxusních traktorů John Deere‟ pokrokový novinář. Přijeli lidé vykonávající práci pro nás všechny existenciálně důležitou, práci, jakou by sotvakdo z nás chtěl po celý život dělat. Přivedla je do hlavního města nespokojenost, adresovaná na vládu, která podle nich nepracuje dobře a z velké míry na zemědělskou politiku Bruselu, respektive na to čemu se souhrnně říká Zelený úděl. Ten likviduje energetiku, průmysl a právě tak zemědělství. Od zeleného stolu konaná rozhodnutí opírající se o akademické studie zatěžují zemědělství jako celek nesmyslnými regulacemi a byrokracií. Kdyby toho nebylo, pánové Dufek a Jandejsek by se mohli rozkrájet a zemědělci by na luxusních traktorech John Deerre do Prahy nepřijeli, už proto, že takový traktor má spotřebu skoro sto na sto a je to tedy sakra drahý výlet.

Bohužel, pozornost médií se soustředila na obskurní figury organizátorů, hvězdu Václaváku Dufka a zejména na Zdeňka Jandejska, agrobarona s dvoumiliardovou dotační spotřebou. Včera v úvodníku jsem zařadil jeho mudrování s šéfredaktorem blábolivého webu Protiproud Petrem Hájkem, kde je ideologie pana Jandejska v kostce: hlavně je třeba odstranit zbytky prohnilé demokracie a nahradit je sborem odborníků, které on už má pod palcem a na požádání dodá. Tihle dva autentičtí dezoláti dali protestu svoji pečeť a pak už stačily groteskní detaily. Například že deputace předala ministru zemědělství Marku Výbornému petici, načež muž který mu ji dal do ruky se otočil a davu oznámil že pan ministr deputaci nepřijal. Pokud nevěříte, ze do máte na videu (autor tweetu se ale zmýlil, muž s megafonem NENÍ Dufek. Mentálně je to ale jeho klon...)

To ale nic nemění na faktu, že nespokojenost je široce rozprostřená nad celou Evropou. Tři relevantní zemědělské organizace pořádají jakýsi podivný protestní podnik ve čtvrtek na hranicích. Uvidíme, jaký ohlas v zemědělské komunitě to bude mít. Už v pondělí mnozí z demonstrujících otočili svoje stroje když viděli, kdo se k demonstraci hněvu přilepil, od Babiše a Okamury až po Rajchla. Jenže to, že se tihle lidé přiživili neznamená, že důvody protestu nejsou autentické.

Ministr Výborný slibuje, že bude v Bruselu usilovat o „snížení byrokracie‟. Celý život slýchám o snižování byrokracie. Co se komunisté nasnižovali byrokracie! Kolik byrokratů s klotovými rukávy připoutaných k psacím stolům nakreslili v satirickém týdeníku Dikobraz! Demokratický režim bojuje s byrokracií od svého obnovení v roce 1990, za souběžného zvyšování stavu úředníků.

Nebylo by divu, že po nějaké době pojedou do Prahy luxusní John Deery zase. Ale už to nebudou agrofašisté, ale autenticky nasraní zemědělci. Jakmile od sebe odkopou Okamury a Rajchly a Jandejsky, jejich hlas bude mít autentickou váhu. Pořádnou. Když půjdete protestovat proti nesmyslné energetické politice vy nebo já, máme výtlak nějakých těch osmdesát, devadesát kilo. Ale John Deere, panečku, ten umí vážit i šest tun.

Nakonec dodám, ten výrok o agrofašistech (parafrázuji Talleyranda), to nebyla hloupost, sire. To bylo něco horšího, to byla chyba.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek