Neviditelný pes

Mnoho povyku pro nic

14.8.2017

Horká fáze předvolebního klání začala minulý týden, když policie požádala sněmovnu o vydání dvou poslanců, nejvyšších představitelů hnutí ANO 2011, tedy Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Tím okamžikem jako by se protrhla stavidla výmluvnosti představitelů všech politických stran, kteří si na nejnovější aféře rozhodli přihřát svou polívčičku.

Chybět nemohli ani všichni politologové, publicisté a komentátoři (včetně autora tohoto článku) a dá se říct, že co hlava, to jiný názor. Kupříkladu Alexander Tomský pochválil policii za to, že se konečně pochlapila a nebála se vzít si na mušku druhého nejbohatšího člověka v republice. Bohumil Pečínka naopak zdvíhá varovně prst, v celé věci tuší spíš emancipaci státního zastupitelství od Andreje Babiše, ne-li rovnou souboj s ním, kdežto takový Jaroslav Bašta v tom zase spatřuje policejní pokus o ovlivnění politické situace před volbami. Nejkurióznější – a přitom vlastně ne tak nepravděpodobný – pohled má ale Petr Hájek, který vše vidí jako majstrštyk Babišovy PR agentury. Šéfovi hnutí ANO v podstatě nic nehrozí, a přitom už do voleb nemusí vydat za kampaň ani korunu - o reklamu má postaráno. A umocňovat mu ji budou všichni jeho protivníci, kteří budou na aféru upozorňovat a Babiše ostouzet.

Zní to cynicky, ale v této době je vše jen šuměním větru v haluzích. Vzpomeňme pádu Nečasovy vlády – k tomu došlo před čtyřmi roky a dodnes nebyl nikdo pravomocně odsouzen. Dokonce ani za ty pověstné kabelky – a jak velké oči měli pánové Šlachta a Ištvan! Další případ je ještě výmluvnější – sedmimilionový úplatek v rukách Davida Ratha. K zadržení tohoto politika došlo dokonce už před pěti lety a pravomocný rozsudek dosud nepadl. Vzhledem k tomu, že do parlamentních voleb zbývá něco málo přes dva měsíce, za tu dobu se v kauze Čapí hnízdo nestihne vůbec nic. Poté bude muset policie u obou poslanců znovu žádat o zbavení imunity, což bude rovněž na dlouhé lokte (a bůh ví, jak to v novém složení sněmovny vůbec dopadne). Pokud ve volbách skutečně Andrej Babiš zvítězí, jak se všeobecně předpokládá, prezident Zeman ho jmenuje premiérem a teď, babo raď. Při jeho otrlosti se nedá očekávat, že by se sám vzdal poslaneckého mandátu a už vůbec ne premiérského křesla. Tudíž budeme mít vládu, jejíž předseda bude trestně stíhaný. Mnozí si budou rvát vlasy z hlavy při pomyšlení, jaký ošklivý obraz máme před světem, ale ono to přitom bude tomu světu úplně fuk. Leda tak několik zahraničních novinářů na tuto zvláštnost upozorní, ale potom věc upadne do zapomnění, jelikož svět budou trápit problémy daleko, daleko závažnější.

A tak bude premiér Babiš v klidu vládnout, uplynou další čtyři roky a někdy před příštími volbami dostane předvolání k prvnímu soudnímu jednání. Nebo možná dřív, třeba už během své vlády bude k soudu posílat své právní zástupce, kteří budou vše protahovat (pokud to protahování nezastanou rovnou státní zástupci), takže vláda Andreje Babiše nebude ničím narušena.

Jedna potíž navíc vězí v tom, že v době podání žádosti o dotaci na Čapí hnízdo neznal náš trestní zákoník pojem „dotační podvod“. Takže za co ho chce někdo soudit? Za to, že je to bezskrupulózní obchodník, nebo za to, že lže, kudy chodí? Tady stačí jen malinko poupravit jeden Werichův výrok: Kdyby se za lži politiků zavíralo, to by bylo bytů volnejch...

JAG Jiří Wagner


zpět na článek