Neviditelný pes

Miroslav Kalousek do Evropského parlamentu

29.11.2023

Ještě tam není, ani zdaleka. Musel by nejdřív být zvolen a volby budou až 7.-8. června příštího roku. Není ani na kandidátce. Byla by to jistě kandidátka Spolu, jelikož vládní trojkoala se rozhodla nastoupit do voleb společně. Nemá žádnou stranickou funkci. Přesto všechno je ho teď v médiích plno a jeho – snad definitivní – rozhodnutí budí zájem a emoce.

To že Kalousek není v oficiálním ansámblu české politiky je chyba ne jeho, ale české politiky. Jakmile je tam někdo osobitý a zajímavý a lze ho podezírat, že má schopnosti a v hlavě mozek, je třeba ho vyštípat. Navíc je to politik razantní a my milujeme razantnost, zejména když se týká kapsy někoho jiného. Jakpak by asi dopadl, kdyby se volilo podle Janečkovy metody spočívající v tom, že volič dává plusové, ale i mínusové body, tedy určuje nejen koho chce, ale koho nechce. Mimochodem, je to metoda zajímavá, zjevně rozumná – a proto nemá reálnou naději na uplatnění.

Rozruch kolem Kalouska plyne z více faktorů. Jeden už je naznačen, Kalousek svou razantností rozruch vyvolává. Hlavní potíž ale je v tom, že se i v eurovolbách kroužkuje a mohlo by se stát, že by voliči Kalouska potlačili kupředu. Na kolik míst z 21 českých europoslanců má Spolu šanci dosáhnout? Lídr kandidátky Alexandr Vondra opakuje, že by za úspěch pokládal osm křesel (dnešní 4 ODS, 2 TOP a 2 lidovci). Na kandidátku chtějí posadit optimisticky deset uchazečů. V ohrožení se ocitá Luděk Niedermayer (TOP 09), ideový rival Alexandra Vondry. Snese Niedermayer, aby mu Kalousek křeslo ohrozil? Přitom aktuální nesourodá trojkandidátka má jediné opodstatnění, totiž signalizovat sourodost Spolu. Kdyby se ještě před volbami měli pretendenti mezi sebou porvat, bylo by to na pováženou.

Ona tedy společná kandidátka Vondry a Niedermayera je na palici už tak...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek