Neviditelný pes

Ministr Vít Rakušan mátl veřejnost

18.4.2024

Parlamentním schválením migračního paktu se nic neuzavřelo, debata pokračuje. Od minulé středy, kdy jsem tu o něm psal jako o neuskutečnitelném projektu se událo něco zásadního: text byl zveřejněn a víme, co v něm je. Tudíž se přišlo nejen na to, co v paktu je – o tom se naše média šířila celkem obšírně a pravdě to odpovídá. Ukázalo se ale, co v něm není a co ministr vnitra Rakušan a v tom duchu i mnozí další soustavně tvrdili: ukázalo se, že pakt neobsahuje žádnou výjimku pro země, jako je Česko, které přijaly 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a mají tedy své odpracováno, odmigrantováno a nemusejí se stěhování národů přes MIGRANT EXPRESS obávat. Prostě to tam není a ministr Rakušan buď vědomě lhal a mátl záměrně veřejnost, nebo dokument ani on ani jeho okolí neprostudoval a jaksi mu nedošlo, jak to ve skutečnosti je. K příkrému odsudku přistoupil i český mistr v udílení hraběcích rad Miroslav Kalousek. „Nechci to lacině kritizovat, možná nešlo dojednat nic lepšího,“ lacině kritizuje Kalousek a dodává, že snad nešlo vyjednat něco lepšího. Šlo. Jednání trvalo devět let a v tomto období byl i on v aktivní politice.

Je to obrovská blamáž.

Veterán české politiky Marek Benda, dodejme že on je v politických tmách jako bludička – plamínek příčetnosti, pokládal za nutné malér žehlit. Ujišťuje veřejnost, že se pakt v příštích letech ještě změní. Povídejme že mu hráli. Benda má samozřejmě pravdu, že dnešní Europarlament je extrémně levicový. Převažují v něm lidé jako Niedermayer (TOP 09), i on pro pakt hlasoval (a je na kandidátce Spolu, Bendově koalici). Však proto se tak na sílu ještě před eurovolbami schvaloval (a odhlasoval s nepřesvědčivým výsledkem – přitom jde o něco, co má osudové důsledky pro vývoj Evropské unie a celého kontinentu). Je pravděpodobné, že příští EP jiný bude. Nebude ale zas tak moc jiný, aby dokázal… nikoli jen revidovat migrační pakt, ale aby napravil nevyváženost demokratických orgánů s cílem eliminovat vliv extrémních konceptů. Ano, v parlamentních demokraciích je možné zákon změnit, smlouvu revidovat. Proto je tak nutné na modelu parlamentní demokracie tak trvat a odmítat aplikaci systému referenda. Jenže Marek Benda nebere v úvahu, že se parlamentní demokracie propadají do soudcokracie. Zákonodárné i výkonné sbory mají svázané ruce smyčkami nadnárodních úmluv – i to je jeden z důvodů, proč i dnešní Západ sice migranty už nechce, ale musí je brát přes MIGRANT EXPRESS a v zoufalství je cpe (snaží se cpát) dál na východ.

Takového extrémního konceptu je migrační pakt produkt. Že nám tuto skutečnost pan Rakušan zamlčel mu nelze vyčítat, protože mu to asi nedochází, ale za matení veřejnosti vytvářením falešných iluzí nese odpovědnost stoprocentní. Co bude dál? Pozice opozice je jasná, přitom Andrej Babiš má díl odpovědnosti. Vláda ale chtě nechtě nějak dá najevo svůj postoj. Buď s čepicí v ruce skloní hlavu, nebo aspoň bude mručet. Bouchnutí do stolu se od ní nedá čekat.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek