Neviditelný pes

Lipavský otevřel ambasádu v Kataru

27.10.2022

Ministr zahraničí osobně otevíral naši ambasádu v katarském Dauhá. Zdá se tedy, že nedávný zádrhel vyvolaný arogantní neschopností hradního gangu při návštěvě katarského emíra v Praze nemělo nepříjemné dopady, přinejmenším se neprojevily v již rozjednaných dohodách o zřízení ambasády. Ta je zásadně důležitá za situace, kdy je odříznutí od Ruska jako dodavatele plynu a ropy existenční nutnost.

Sice se momentálně zdá, že bezprostřední energetické vyhladovění Evropě nehrozí, dokonce se mluví o nadbytku plynu, to se může změnit. Od jedné závislosti se odřízneme, k druhé se zavážeme, tohle všechno Evropané dobře vědí. Dodavatelů ale bude víc, Katar nebude mít monopol, to je principiálně jiná vazba než šílený nápad Němců zachránit svět položením trubek z Ruska coby generálního dodavatele.

Trvalým řešením ale jsou inovace. Tlak který prožíváme, to je možná součást očistné krize, o jakých mluví profesor Bárta ve svých přednáškách o kolapsu civilizací. Kdyby se Purin nezachoval jako orientální barbar a nezačal vraždit na evropském území, plyn by vesele proudil a silně by se snížila potřeba vývoje nových technologií. Ambasáda v Dauhá, to je pozitivní krok. Od fosilních paliv se ale odpoutat musíme, ať jsou ruské nebo katarské nebo jakékoli jiné. Vede k tomu nutnost, nikoli od reality odtržené plány snílků určujících od zeleného stolu časové limity. Budoucnost je v laboratořích a konstrukčních kancelářích. Nedělejme si ale iluze, vynálezy a inovace se nerodí tak rychle, jako se nám to zdá při pohledu zpět, kdy desetiletí jaksi splývají v jeden mžik.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek