Neviditelný pes

Líně si oddychly

9.12.2022

Jde o areál Líně, letiště u Plzně, uvažovalo se o tomto místě, že zde Volkswagen postaví gigafactory, tedy obří továrnu na baterie do elektroaut. Zprávou dne 8. prosince je oznámení, že rozhodnutí odkládá, mimo jiné kvůli dramatickému nárůstu cen energií.

Bezesporu rozhodnutí o stavbě nebo opuštění takové továrny je strategické, nejvyšší třídy. Zvláštní ale je formulace, že mimo jiné kvůli dramatickým vzestupům cen energií. Tiskové prohlášení se zmiňuje o týdnech a měsících. Nelze čekat, že během týdnů a měsíců se situace změní k lepšímu, tedy že se vrátí do starých časů, které už teď můžeme považovat za idylickou předválečnou dobu. Německá sázka na občasné zdroje energie zálohované plynem z Ruska selhala. Toto už nikdy nebude fungovat. Energie, tím je především myšlena elektřina, prostě bude dražší a než se podaří nastartovat nějaký naprosto jiný koncept, uplyne – těžko odhadovat – ale doba kratší deseti let sotva. Jak to bude v té době s elektromobilitou? Jak to bude se závislostí na bateriích na chemickém základu, využívajících zdrojů z Číny?

Dnes už je asi jen málo soudných lidí, kteří by sázeli na ropu, plyn a uhlí. Od fosilních paliv je třeba odejít už z čistého pudu sebezáchovy. Udělat se to musí, ale půjde to jinou cestou, než úřednickými a politickými regulacemi od zeleného stolu pod tlakem poblázněných teenagerů přilepených k impresionistickým obrazům. Z Wolfsburgu přišel signál, že se tam přemýšlí, a to je znamení dobré.

Prezidentské volby

Na serveru Info odvysílali už třetí prezidentský podcast, po Petru Pavlovi a Danuši Nerudové hovořili s Andrejem Babišem. Podcast stojí za poslech, zde jen poznámka. Babiš pořád rejpal do Fialovy vlády a v jednom momentě poznamenal, že ta vláda jsou samí Moraváci a že se holt na Moravě v pondělí a pátek nepracuje. Možná, že by měl Babišovi někdo prozradit, že Moravané taky mají volební právo a budou tudíž volit i v prezidentských volbách. Opatrně hovořit před volbami… Schwarzenberg Hrad projel v okamžiku, kdy sdělil národu, že Edvard Beneš za vyhnání Němců by dnes zasloužil soud v Haagu...

Aston Ondřej Neff


zpět na článek