Neviditelný pes

Komunisté pod vodou

9.9.2019

Poslední výzkum volebních preferencí společnosti Kantar CZ pro Českou televizi potvrdil dlouhodobou tendenci – komunisté jsou na sestupu. Tentokrát dokonce prolomili pětiprocentní hranici a ocitli se v podsvětí mimoparlamentních stran. Společnost by jim tam dělala i topka, ta se také propadla. 

Naopak ANO má zase na začátku trojku, i když o fous, má 30 %, druzí jsou Piráti se 17 a třetí ODS se 14,5. Na vzestupu je ale i Trikolóra VKml s třemi a půl procenty, na to, že je založená v červnu, je to podivuhodný úspěch.

Nejsilnější opoziční strana je tedy strana Pirátů. Pokud by se topka měla rozpadnout, tak nastane proces zvaný hoši, z vandru domů a část voličů se vrátí k lidovcům a část k ODS, takže obě strany by mírně posílily. Co se stane se sociálními demokraty? Ti liberální se přidají k Pirátům, zbytek se rozejde podle hlasu srdce a zdravé jádro si zamluví stůl v kavárně Demínka a bude tam hledat, kde se stala chyba.

Do voleb daleko, ale ne zas tak moc. Pokud se potvrdí to, co zde opakuju už doslova léta, že Čapí hnízdo je bezesporu dotační podfuk, ale vize Babiše v teplácích je nekonečně vzdálená, dominace ANO na politické scéně potrvá minimálně do příštích voleb a povolebního období. Zeman opět pověří Babiše sestavením vlády. Kdopak tentokrát půjde do koalice? Tím spíš, jestli – jak to zatím vypadá – nebude Babiš trestně stíhaný? V úvahu připadají jak Piráti, tak ODS. Nenechme se mýlit pouhými procenty, ta, kdyby se přetavila na hlasy, by prošla propočty d´Hontovy metody a mohlo by se snadno stát, že Babiš povládne s někým jenom v tandemu. S kým?

Piráty mu Zeman nedovolí a i kdyby dovolil, měl by silný žaludek na spolek s lidmi, kteří mají práskačství v genech, na autobus si namalovali kriminál a žalují v Bruseli? Profesor Fiala má tedy pro nastávající zimní večery námět k přemýšlení.

Všechno ale může být jinak. Obliba zavedených stran klesá, lidi se nezajímají o programy a chtějí se bavit. Možná jim Trikolóra nabídne výživnější podívanou. Může to být ten třetí, co se směje vzadu. Racionální argumenty jdou proti. Napsal mi dlouholetý čtenář, dejme tomu pan XY, tyto postřehy:

Podle mé zastaralé představy by politický subjekt měl spojovat lidi se společným náhledem (aspoň v základním rozměru) na fungování společnosti. Co asi může spojovat Juniora, Foldynu (zatím je ve fázi koketování, nikoli členství - pozn. Nev. pes), bývalého socanského ministra zahraničí Kohouta, bývalého šéfa Svobodných Macha, bývalého Sládkova poskoka Vrzáně a pod.? Je to hodně pitoreskní seskupení.

Ten jejich program, jak je vystavený na webu, moc nekoresponduje s tím, jak to prezentoval Junior, že je to pro paní poštmistrovou. Když to jeden všechno rozbalí a vytiskne nějakým běžným fontem, tak to odhaduju tak na 30 stran A4. To by paní poštmistrové asi hráblo, kdyby se tím měla prokousávat. Jinak je tam hodně líbivých hesel pro ty, kteří moc nepřemýšlejí. Jako třeba, že naše postavení v EU vrátí před Lisabon. Jak? To by šlo jedině Czexitem. Osvobodí od daní (myšleno zřejmě z příjmu) rodiny se 3 a více dětmi. Ale takové rodiny už dnes díky slevám skoro žádnou příjmovku neplatí (pokud to není rodina multimilionářů s přiznanými příjmy). Zbaví občanství ty, kteří odejdou bojovat k islamistům. O.K. A ty, co odejdou bojovat k Rusákům na Donbas, ne? Bylo by toho víc, co by se dalo takto rozebrat.

Ale v dnešní politice je program, bohužel, na vedlejší koleji. Uspět může i prodavač teplé vody, pokud vyvolá dostatek emocí. A na těch emocích celý Juniorův pokus stojí. Nebudu se tvářit, že mu přeju úspěch. Nepřeju.

No a právě na obratnosti v prodeji teplé vody to stojí. VKml může pana profesora předjet a on ani nepostřehne, jestli to bylo zleva nebo zprava. Ve světě bez idejí se to nepozná. Stačí, když se hlavní slogan opírá o ideu normálnosti.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek