Neviditelný pes

Kampaň do stádia bizáru

20.9.2021

Bizár je slovo francouzského původu, slovník vám nabídne český protějšek francouzskému bizzare jako divný. To je bezesporu v pořádku, nicméně bizár je víc než divný: Když v Praze čekáte na devítku a místo ní jede třikrát za sebou pětka, je to divné, ale není to bizár. 

Když se Andrej Babiš vecpe do brožury pojišťovny jako propagátor boje proti rakovině, je to chucpe, ale zároveň i bizár. Nuže, bizáru si v následujících třech jistě užijeme hodně, tedy bláznivě podivných výroků a postojů, nad nimiž lze jen kroutit hlavou a žasnout, jak to může někoho napadnout. 

Ke skvělé ukázce bizáru patří úlet lidoveckého předsedy Mariana Jurečky. Ten ve snaze podpořit prorodinnou pozici své trvale skomírající strany prohlásil, že lidovci nevstoupí do koalice s žádnou stranou propagující homosexuální manželství. To je dokonce unikátní příklad bizáru: lidovci fungují v rámci K3 SPOLU a K3 hodlá koalovat s K2. V ní přítomní Piráti samozřejmě podporují homosexuální manželství, ale to je minimum, to je odrazový můstek pro sňatkové experimenty, nebo, řečeno soudobým slangem, do všech azimutů. TOP 09 taktéž chtějí dláždit cestu ke světlým zítřkům snubními prstýnky gayů a leseb, bude ale nejspíš ouzká. Dosud je počet registrovaných partnerství pod čtyři stovky ročně, kdežto do manželství vstupuje ročně kolem padesáti tisíc párů. 

Že je toto vůbec předmětem zásadního politického sporu, i to je bizár – ale ovšem i ukázka, co dokáže na veřejné scéně odhodlaná malá skupina úporných fanatiků, v tomto případě lobby politického hnutí LGBT. Chudák Jurečka do toho vletěl jako slon do porcelánu a v řádu hodin vycouval a teď se budou všichni tvářit, že se nic nestalo - jako když někdo vypustí větry na slavnostní večeři.

Obdobně bizarní je další ultimátum tohoto víkendu – velký český nacionalista Tomio Okamura obšťastní národ vstupem do takové vlády, která přislíbí referendum o vystoupení z Evropské unie a NATO. Smysl téhle hrozby jasný není. Jediný koalant, který přichází v úvahu, je Babišovo ANO. Zajisté, Babišův ochránce Miloš Zeman by také rád dokončil rozvrat politického života v zemi vyhlášením referenda. Andrej Babiš přese všechno je pragmatik – viz posledně, podpora ANO vyloučení Lipovské z Rady České televize. Proč tedy Okamura takový nesmysl říká? Jistě, po volbách je všechno jinak a vyřčené a přislíbené nesmysly se pak omlouvají, že holt byly mimo realitu. Což je krok stranou, v němž vynikli v minulosti sociální demokraté.

Čímž se dostáváme k třetímu bizáru – Venezuela Maláčová (ČSSD) pohrozila ODS, že udělá všechno pro to, aby se ODS nedostala do vlády. Copak to asi bude, ta atomovka, která odéesku zahubí? Třeba Maláčová zařídí, aby všichni státní zaměstnanci dostali přidáno ne tři tisíce, ale třicet tisíc. Ano, to pak Petr Fiala utře ústa. S ním my všichni.

Zatím je máme mírně pootevřená úžasem nad tím, co všechno je možné.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek