Neviditelný pes

Kalousek nesmí, oni by ho lidi volili

15.12.2023

Šlo to překvapivě rychle, podle informací z médií se výkonný výbor TOP 09 měl sejít v půl páté a už po sedmé večerní čtu na Twitteru, že Miroslav Kalousek nebude na kandidátce Spolu za TOP 09. Vedení mělo Kalouska vyzvat, aby se věnoval domácí politice a za stranu kandidoval do senátu.

Ono, jak je něco blbý od začátku, tak se to s tím táhne a nemůže to dobře dopadnout. Na čele kandidátky Spolu jsou Alexandr Vondra a Luděk Niedermayer a to je prostě blbý. Nedá se to okecat žádným desaterem, Vondra je realista, Niedermayer zelený federalista, pokud oba budou zvoleni (asi budou, tak velká katastrofa to pro společnou kandidátku nebude, aby sestava klesla ze současných osmi poslanců na míň než tři…), stejně budou každý v jiné frakci. Kdyby v Česku vládl rozum, Niedermayer by logicky táhl do voleb pod stejným praporem jako Nerudová a Peksa. Ano, není to možné, ale bylo by to logické – i to hodně vypovídá o poměrech v tomto světě.

Miroslav Kalousek přijal verdikt důstojně a věcně, připomněl, že měl nominaci z 12 krajů. To není jediná jedovatost v sedmiřádkovém sdělení na twitteru. Rozhodnutím přijímám. Proces, který k němu vedl, byl navíc zdrojem řady informací zajímavých jak pro mě, tak pro veřejnost, podotkl ještě.

Přesně tak se zachoval Jan Sladký Kozina, když postoval na twitteru:
Lomikare, Lomikare, do roka a do dne! Hin se hukáže, hdo z nás!
Možná že to bylo trochu jinak, ale jádro sedí.

Doplněk o 2 hodiny později, Kalousek píše na Twitteru:

Nikdy jsem nedělal politiku proto, abych „měl trafiku“. Vždycky proto, abych dělal práci, která mi dávala smysl. Jakkoliv si Senátu vážím, práce senátora by z řady důvodů pro mě smysl neměla.
Pečlivě a srozumitelně jsem to kolegům na výkonném výboru vysvětlil a zdůraznil, že do Senátu kandidovat nebudu. Půl hodiny poté, co jsem odešel, přijali toto usnesení.
Vždycky jsem si myslel, že mám smysl pro humor, ale tohle je vážně dada: Bez mé přítomnosti se domluví, kam kandidovat nesmím a bez mé přítomnosti se usnesou, kam bych kandidovat měl, i když nechci. :-)

Takže to začalo dřív než do roka a do dne, to hdo z nás...

Ukrajina do EU
Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Ukrajina je kandidátskou zemí od poloviny loňského roku, přístupová jednání měla začít po splnění sedmi podmínek. Do konce listopadu všechny splněny nebyly, něco se dohánělo v posledních dnech. Dělostřeleckou munici není Evropa schopna na bojiště dodat, protože si zničila obranný průmysl a bankovní ESG regulace znemožňují jeho vzkříšení. Tak aspoň Ukrajině slíbí něco, co je na léta, spíš na desetiletí vzdáleno.

Unie a umělá inteligence
Umělá inteligence se stává přelomovým fenomenem. Prudkostí rozvoje připomíná internet: k jeho vzniku, přinejmenším k části zvané World Wide Web, přispěli také Evropané, konkrétně Brit Berners-Lee, vědecký pracovník mezinárodní laboratoře CERN ve Švýcarsku. Centra vývoje umělé inteligence jsou ve Spojených státech. Ale nevěšte hlavu, Evropa nestojí stranou: v členských státech vzniknou speciální úřady pro její kontrolu a regulaci. Hurá!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek