Neviditelný pes

Jezte jinak

9.8.2019

Auta půjdou do šrotu, Martin Bursík nám už prozradil, že my, co máme auto, máme poslední v životě. To ale nebude stačit, to už taky víme. Vždyť Evropa se podílí na škodlivých emisích celosvětově devíti procenty a v nich je započítáno všechno čmoudící a smrdící a auta včetně náklaďáků v tom hrají zase jen deset procent, takže zničení automobilového průmyslu v Evropě se neprojeví na celosvětových emisích nijak. 

Tohle se už jaksi ví, ale politický parní válec jede dál. Panel OSN ke změně klimatu nyní vynesl další kartu. Vzhledem k prdění skotu a jeho devastujícím účinkům bude třeba změnit stravovací návyky. Kdo nechce způsobit konec světa, musí se živit zeleninou a na maso zapomenout. Takže už toho je opravdu hodně: nesmíme jezdit autem, létat už vůbec ne a krmit se mrkví.

To vše má bezprostřední politické důsledky. Tuto doktrínu očividně přejímá nově zvolené vedení Evropské unie (byli jste volit? tady to máte!) s podporou současné politické reprezentace Francie a Německa plus dalších států. Realizace ale bude chtít podporu veřejnosti a tu si lze těžko představit, až postupné kroky začnou vyvolávat postupné důsledky: zdražování energií nastalo už dávno, solární dobrodružství platíme jen v ČR 40 miliardami ročně. Zdraží pohonné hmoty, tudíž všechno, jelikož se zdraží doprava. Ekonomický růst se zbrzdí, zastaví a přeroste do recese. Nastane krize v zemědělství. A tak dále, půjde to zprvu pomalu, později rychle.

Toto všechno máme snést dobrovolně, ba dokonce se zpěvem na rtech.

Když si to takhle napíšeme a sečteme, plynou z toho dvě varianty dalších scénářů.

Buď se to prohlásí za nesmysl a dojde k racionálnímu uvažování – ano, klima se mění, co s tím, jaká jsou reálná řešení.

Anebo se musí klimadobro do lidí narvat násilím. Nejeden učenec už varuje, že nelze budoucnost světa nechat v rukou někoho tak nezodpovědného a populismu náchylného, jako je volič. Třídění názorů na správné a nesprávné už nastalo, zatím to nevzal do ruky stát, ale zvolna se na to chystá. Takže se nakonec může stát, že budeme říkat: zlatej bolševik, ten nám aspoň nekoukal do talíře.

Případ s brčky

Klimatřeštění má komické momenty. Třeba ta brčka – uvědomělé státy zakázaly umělohmotná brčka, je třeba používat brčka papírová. Ta se ale bohužel rozpouštějí v limonádě. Pamatujete na Pelíšky a na umělohmotnou lžičku, co se ohýbala v teplém kafi? Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Ze srandy jsme se dostali do reality a to sranda není.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek