Neviditelný pes

Jedno kolo kulturní války uzavřeno, další následují

29.2.2024

Sněmovna schválila pro stejnopohlavní páry partnerství s většinou práv manželů, sděluje nám ČTK. Znamená to, že třetí kolo schvalování novely občanského zákoníku skončilo hlasováním, novela půjde do senátu a po schválení k prezidentovi, eventuálně po neschválení zpět do dolní komory. Novela měla bojový název „manželství pro všechny‟. Ten zůstal nenaplněn, protože neprošel název „manželství‟. Podstatné ale je, že osvojení dítěte bude možné, jen pokud jeden z partnerů byl biologický rodič. „Stále ještě budou lidi děleni na dvě kategorie. To nám vadí,“ komentuje Olga Richterová z Pirátů: no jo, ale podstata sporu tkví v základní nerovnosti, že totiž člověk může dítě buď zplodit, ale nikoli porodit, anebo porodit ale nikoli zplodit. Dva muži a dvě ženy nemohou společně ani jedno, ani druhé a s tím nehne tucet sněmoven a veletucet senátů a už vůbec ne Olga Richterová.

Odezva bude jistě mnohoznačná, podobně jako když senát těsnou většinou odmítl ratifikovat Istanbulskou úmluvu, která otevřela neomezené akční pole pro aktivistické spolky kontrolované nadnárodním orgánem s právem zasahovat do sdělovacích prostředků a do školství. Tam šlo o falešný argument, že je to „návrat do středověku‟ a „schvalování bití žen‟. Teď se zase bude mluvit o středověku a diskriminaci, přičemž manželství i v maximalistické podobě novely nemělo být umožněno sourozencům a lidem pod věkovou hranicí: ani pak by nebylo pro všechny. Nebylo by pro lidi už ženaté, a vida, ve státech které mají „manželství pro všechny‟ a ratifikovaly Istanbulskou úmluvu se toleruje mnohoženství v zájmu kulturního obohacení…

Práva dětí jsou v této bitevní vřavě až na posledním místě, jakož i práva „surogátních matek‟ a „dárců genetického materiálu‟. Až jednou maximalistická podoba bude schválena (odhodlaná menšina nakonec svoji kauzu prosadí), bude to možná za mnoho let a paní Olga Richterová bude politický veterán, co bude říkat, až k ní přistoupí mladý muž nebo mladá žena a vyčtou jí, že vinou zákona „o manželství pro všechny‟ se celý život trápí myšlenkou, že byli porozeni za peníze a nikdy nepoznali ty, kterým jiní lidé říkají táto a mámo.

To Olze Richterové zatím nehrozí, protože zákon v maximalistické podobě neprošel.

Zajímavá je skladba hlasů podle stran. Všichni okamurovci byli proti, pro s výjimkou omluveného Patrika Nachera všichni anonisté a všichni tři přítomní Piráti. STAN převážně pro se dvěma proti, ODS výrazně pro a lidovci mírně proti. Andrej Babiš se nezapomněl hned zčerstva vysmát stranám koalice, že hlasovaly jaksi různě… To když v opozici vůdci zavelí, tam jsou jiné pořádky.

Moudré hlavy teď budou luštit otázku, proč Babiš zavelel hlasovat pro. Komu se tím chtěl zalíbit? Jaký vítr jeho nasliněný prst zachytil?

KlubPoslanců Ano Ne0 Nepřihlášen Zdržel se Omluven
ANO71650114
ODS34159181
Piráti430001
KDU-ČSL2368054
STAN33192831
SPD20017003
TOP0914140000
Nezařaz110000
Celkem20012336101714
Aston Ondřej Neff


zpět na článek