Neviditelný pes

Je zle, Babiš očkuje

21.12.2020

Nejenže se Andrej Babiš nechá očkovat (pokud mu to poradí lékaři), on povede operaci vakcinace České republiky. Čekalo se, že jmenuje Romana Prymulu, ale on nabídku odmítl s tím, že vakcinaci připravují čtyři instituce. Už to byl krajně znepokojivý signál, že se asi nemýlí ten, kdo se obává nepřipravenosti, ba chaosu. 

Gesto typu „vezmu to do ruky sám“ je projev manažerského zoufalství. Premiér zjevně nemůže důvěřovat nikomu a ničemu a věří jen tomu, na co má bezprostřední vliv.

Zkušenosti s bezplatným antigenním testováním dobré nejsou. Rezervační systém nefunguje v tom smyslu, že by bylo možné se v rozumných lhůtách registrovat. Komu se to podaří, ani pak nemá vyhráno – ze všech stran prší svědectví, že se dotyčný dostavil ve vymezenou dobu a nebylo mu to nic platné, musel stát frontu po dobu mimo jakoukoli časovou strukturu. Opět se ukazuje, že jakmile má něco v rukou stát, nefunguje to. Docela dobře fungují komerční testovací střediska. Zatímco gastro odvětví hyne, z koronavirové epidemie se rozvinul obrovský kšeft, o jehož rozměru nemáme tušení. Leccos by nám o něm asi mohli říct pánové Prymula a Faltýnek, aktéři slavné vyšehradské schůzky, která do lodi vládní důvěry vypálila torpédo pod čarou ponoru.

Takže Babiš bude obstarávat lednice a bude honit náklaďáky s mrazákem v návěsu (každá země si evropskou vakcínu musí dopravit sama), on bude kontrolovat ajťáky, aby vypracovali rezervační systém (má se začít očkovat – podle Babišových slov – 27. prosince, jak to, že to ještě není hotové?), bude obstarávat dvanáct milionů jednokubíkových stříkaček plus odpovídající množství dalších stříkaček pro mixování směsi. No, potěš nás pánbu. Z dějin válek známe situace, kdy politický šéf převzal velení. Vždycky to bylo za situace, kdy hodně, ale hodně teklo do bot, zpravidla na konci operací. Některým se to povedlo, jiným ne. Kéž by tohle byl ten první případ.

Zeman podpořil očkování

Prezident Miloš Zeman promluvil k veřejnosti na TV P/rima. Vládní koronavirové počínání v plném rozsahu podpořil, včetně toho, že vynadal partajím, které hlasují proti nouzovému stavu. K tomu dodejme, že se jim nelíbí fakt, že ho vláda navrhuje, aniž by doložila, k čemu budou jednotlivé restrikce sloužit a jaké analýzy k nim vedly: toto je námitka, která je evergreenem od jara. Zalobboval i pro Rusy a Číňany ve věci Dukovan. Reálně ovšem pro Rusy. Kontrakt s čínskou diktaturou by přece jen bylo silné kafe i pro naše rozumprdy, kteří straší dekadencí Západu a horují pro emigraci do Ruska.

Omluva

V části sobotního vydání jsme zveřejnili článek S legrací je konec, obsahující nepravdivé informace o návrhu senátorky Terry Meza zákona o obraně obydlí ve státě Texas. Autor naletěl na fake news a my si toho zpočátku nevšimli. Omlouváme se za to a ujišťujeme, že se podobných omylů snažíme vyvarovat. I když je to v dnešní době někdy hodně těžké.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek