Neviditelný pes

Je třeba se bránit

diskuse (1791)
Situace není, jakou bychom si ji přáli mít. Je taková, jaká je. Krásné iluze o světě, ve kterém zvítězí demokracie, neboť se osvědčila jakožto režim zajišťující svým občanům svobodu a dostupnou míru prosperity, tak tahle iluze je pryč.
Svět se stále větší měrou ocitá v rukou dobrodruhů a ideologických fanatiků se zvrácenými žebříčky hodnot. Ta nejvíce pokřivená příčka: lidský život pro ně nemá žádnou cenu.

To je výchozí úvaha, která by měla hrát zásadní roli v debatě o chystaném protiraketovém systému. Z důvodů čistě odborných se ukázalo, že centrální poloha naší země je ideální pro umístění radarové stanice, nezbytné pro vybudování celoevropského systému protiraketové obrany. K tomuto faktu je třeba přistupovat s plnou vážností. Suverénní stát je povinen postarat se o vlastní obranu. V globálním světě je ta obrana nezbytně mezinárodní či nadnárodní, alianční. A pak nezbývá si vybrat, v jaké alianci chceme být.

Stojíme před podobnou volbou, jako když jsme se rozhodovali o vstupu do NATO. Ani tehdy to nebylo jednoduché rozhodování. Rozhodli jsme se ale pro vstup a nyní následuje další krok. V příštích týdnech se asi k tomuto tématu vyjádří každý veřejně činný člověk.

Takže zde je moje stanovisko: radarovou stanici na našem území je nutno vybudovat. O nákupu obrněných transportérů za cenu jejich váhy ve zlatě mohu mít (a taky že mám) pochybnosti, ale o nutnosti protiraketové obrany pochybnosti nemám žádné. Dobrodruzi ty rakety mají a chystají pro ně jaderné hlavice. Protiraketový systém je čistě obranný, nikomu neubližuje, nikoho neomezuje. Nevidím jediný rozumný důvod, proč ho odmítat.

zpět na článek