Neviditelný pes

Iluze beztrestnosti

13.4.2006

Nejvyšší soud je toho názoru, že v takových případech má nést odpovědnost útočník a, hlavně, že obránce se může bránit i citelně důrazněji, než útočí útočník. "Obránce může k odvrácení útoku použít i citelně důraznějšího prostředku, než jakým je veden útok, a může způsobit i citelně závažnější následek, než jaký hrozil z útoku," připomněli v rozhodnutí soudci NS znění zákona.

Tím se názor práva blíží názoru zdravého rozumu. Kéž by tomu tak bylo pravidlem! Zatím je pravidlem to, že si každý ožrala myslí, že si může dovolit vše. V tom je totiž ta potíž. V mnoha případech je právo dostatečně tvrdé, v tom smyslu, že dostatečně přísné jsou zákony. Potíž je v důraznosti, s jakou se prosazují. A z toho vyplývá doslova iluze beztrestnosti. Je to paradoxní, protože máme věznice nabité k prasknutí a navzdory tomu si lidé myslí, že si zločinci a výtržníci mohou dělat, co chtějí.

Toto nejnovější rozhodnutí Nejvyššího soudu samozřejmě nezpůsobí žádný zlom. Je to jen připomenutí toho, co bylo řečeno na začátku - že pro násilníky přituhuje.zpět na článek