Neviditelný pes

Hra o komisaře

2.4.2024

Teď se poperte vy, to je smysl rozhodnutí premiéra Petra Fialy, že návrh kandidáta či kandidátky na eurokomisaře náleží koalici Pirátů se Starosty a nezávislými. Eurovolby se blíží a na aktuálnosti je i otázka, koho Česká republika nominuje na post eurokomisaře. Takže tedy koalici Pirátů a STAN. Je to očividný nesmysl, jelikož žádná koalice Pirátů a STAN neexistuje, Piráti prosazují svého volebního lídra Marcela Kolaju, kdežto STAN sázejí na magii Danuše Nerudové. Ta je pokládána za hvězdu od té doby, kdy prohrála prezidentské volby a to se hned tak někomu nepoštěstí.

Fiala svým šalamounským rozhodnutím rozčísl dosavadní spor, kdo má být tím kandidátem, zdali někdo schopný anebo Danuše Nerudová. S požadavkem kompetentnosti neustále obtěžuje Fialu lídr kandidátky Spolu Alexandr Vondra. Má zřejmě na mysli bruselského veterána Marka Moru, ale nahlas to neříká. Fiala svým rozhodnutím způsobil Vondrovi už druhou prohru: ta první se týkala kandidátky do eurovoleb.

Vondrovi bylo proti mysli jít do voleb ruku v ruce s Luďkem Niedermayerem, který je typický představitel starých bruselských časů, kdy se nedbalo na fyziku a poroučelo se větru dešti. Doba se změnila, Niedermayer zůstal a Vondrovi nezbývá než táhnout káru s ním. Po této prohře se pokoušel prosadit smělou myšlenku, že by českým eurokomisařem měl být někdo v bruselských vodách obeznámený a respektovaný, který by měl šanci získat vlivné portfolio, což se zatím nikomu nepodařilo. Hrozí tedy nebezpečí že se do nominace dostane taková politická manekýna, jako je Danuše Nerudová – bezděky budeme vzpomínat na ostudu s nominací Miloše Kužvarta před dvaceti lety.

Rvačka tedy bude pokračovat mezi Piráty a STAN a Fiala jí bude přihlížet s umytýma rukama. První kolo se dá čekat bezprostředně po Fialově státnickém rozhodnutí. Ona to nakonec bude Nerudová, a navrhnou ji na komisařku rezortu genderové ochrany kolíčků na prádlo nebo něčeho podobného na této úrovni důležitosti. Schopnosti jsou v české politice až v suterénu, na výsledku je to ostatně velmi dobře patrné.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek