Neviditelný Pes

Fundamentální otázky

7.12.2018

Evropský parlament rozcupoval Orbána, aniž mu to v Maďarsku nějak zvlášť ublížilo, proč by se neměl pustit do Andreje Babiše? Od ledna 2014 je v politice, na postu vicepremiéra a ministra financí nejdřív a po přesvědčivě vyhraných volbách je premiérem a nyní evropský parlament konstatuje jeho střet zájmů. 

O něm věděli čeští voliči od roku 2012, kdy vzniklo jeho hnutí ANO, a věděl to i evropský parlament. K činnosti ožívá teď, kdy přituhuje v politickém zápasu o stěhování obyvatelstva Třetího světa do Evropy. Andrej Babiš je v této věci proti, naposledy včera oponoval projektu europoslankyně Šojdrové objevit v Řecku padesát syrských sirotků a dočasně o ně pečovat na české půdě.

Fundamentální otázka zní: Smí být tak bohatý člověk v politice? Upřesněná otázka: Smí být takto bohatý člověk úspěšný v politice? Do střetu zájmu se musí dostat zcela automaticky. Jako ministr financí nebo dokonce ministerský předseda rozhoduje denně o ekonomických otázkách a ty se nutně musí tak či onak dotýkat jeho zájmů. Pokud jde o právní čistotu, není možné, aby se v jeho aktivitách nenašel nějaký sporný případ, který by bylo možné kriminalizovat.

Teď začnou Babiše propírat. Možná nám potom sdělí, že vlastně ten příliv Somálců do průmyslu 4.0 je skvělý nápad, dočkat se můžeme všeho.

Možná se podaří Babiše nakonec odstranit. On se svět nezboří a republika si v jistém smyslu oddychne, protože jeho privátní maléry opravdu vadí v řádném vykonávání povinnosti spravovat zemi.

Až se to stane, naskýtá se návazná fundamentální otázka: Kdo přijde na jeho místo?

Už tam vidím nějakého Hřiba.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek