Neviditelný pes

Fialovo americké turné

16.4.2024

Premiér Petr Fiala s doprovodem poradců a šéfů tří českých bezpečnostních služeb odjel do Spojených států. S prezidentem Bidenem se má potkat v pondělí večer tamního času, před tím delegace měla jednání v sídle CIA v Langley. Je to podobný formát, jaký měla před pěti lety návštěva Andreje Babiše. Babiš měl s sebou tenkrát jenom Michala Koudelku, tentokrát je sestava českých šéfů rozvědek silnější. Však taky je bezpečnostní situace ve světě nesrovnatelně horší. N rok 2019 vzpomínáme jako na konec zlatého věku, na palubě Titaniku se tančilo a ledovce… Ale jo, vědělo se o nich. však také se Babiš po návratu zmiňoval, jaký brífink tam podstoupil a jaké „scary files‟, tedy děsivé dokumenty, mu v Langley ukázali.

Dneska scary files nepotřebujeme, k vyděšení stačí pustit si zpravodajství.

Málo platné, Spojené státy jsou pořád ještě „numero uno‟ ekonomicky, vojensky i v „měkké síle‟, tedy kulturní přitažlivosti, přes všechno úsilí tamních levičáckých elit. Nelze říct, že je to nejvýznamnější mocnost Západu… Je to jediná skutečně akceschopná mocnost Západu a v kritických chvílích se to ukazuje stále častěji. Naposledy o víkendu, kdy Američané pomáhali Izraeli odvrátit íránský útok a je dobře, že ke spolupráci přiměli Anglii, chválabohu Francii (Itálie, Německo, kde jsou vaše letecké síly?) a dvojnásob chválabohu Jordánsko. Dobré vztahy se Spojenými státy jsou naprostý základ pro naši budoucnost: stačí připomenout, že definitivní krok do ruského područí udělala Benešova vláda Rusy vynuceným odmítnutím přijmout pomoc v podobě Marshallova plánu. Přijetí Andreje Babiše a aktuálně Petra Fialy dokazuje, že vztahy mají souvislost bez ohledu na změny ve vedení výkonné moci státu.

Na okraj pondělních debat prokmitla úvaha, zdali se Petr Fiala setká s Donaldem Trumpem. Dotázaný bývalý velvyslanec v USA Michal Žantovský ujistil, že nic podobného není v plánu. Nicméně USA zůstanou na špici, i kdyby Trump vystřídal Bidena a bylo by nanejvýš žádoucí, aby dobré vztahy pokračovaly. V čem jiném spočívají autentické „české zájmy‟ než v bezpečí a prosperitě? USA jsou zatím jediný garant jednoho i druhého.

Jsou lidé, kteří si myslí, že jedno i druhé získá příklonem k ose Teherán – Moskva – Pchjongjang. Myslí nebo to přinejmenším říkají. S ohledem na nedávná veřejná vystoupení Aleny Schillerové a Andreje Babiše se nezdá, že by to měla být politika ANO. To je poslední, snad povzbuzující poznámka, kterou mám k právě probíhající misi Petra Fialy a jeho doprovodu ve Washingtonu.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek