Neviditelný pes

Dva ministři na odpis

7.4.2021

Jedno je jisté – po očekávaném odchodů ministrů Jana Blatného a Roberta Plagy nenastane státní smutek, ženy si neroztrhnou roucha a muži si neposypou popelem hlavy.

 Sotva kdo si myslí, že Blatný zavinil naše ostudné místo v žebříčku úmrtí na covid a že to je z Plagovy hlavy, že naše děti dřepí u počítače (a v horším případě bůhví kde) nejdéle z normálních nebo jakž takž normálních zemí na světě. Blatný to měl spočítané od chvíle, kdy Babiš odcházeje od Zemana ujistil, že ho v březnu odvolávat nebude. Blatný stojí v cestě Zemanově propagandistické akci se sloganem Rusko osvobozuje Česko od covidu. A Plaga? Byl proti zrušení maturit. To mu v Babišově menažerii nepřidalo na vážnosti.

Čistě racionálně vzato jde o nepochopitelný krok. Čísla nákazy jdou příjemně dolů, R faktor je pod 0,8, takže podle výpočtů bychom se mohli dostat na přelomu dubna a května na počet do 1500 pozitivních denně a to by byl základ k dalšímu návratu do aspoň částečně normálního života. Blatný by mohl odskákat problémy s vakcinací, jenže, zase: jde o fiasko Evropské unie, stačí se podívat na tabulky, ze kterých je jasně vidět, jak dopadly státy závislé na evropských dodávkách. Máme 0,31 dávek na 100 obyvatel, Němci mají 0,32 na sto obyvatel (viz zde), kdo by chtěl za toto kamenovat Blatného? Spíš je kupodivu, že se někomu chce jít na jeho místo. Bude muset podepsat revers na nákup neschválené ruské vakcíny, která začne chodit, až bude dost těch schválených. Ale té slávy na ruské ambasádě kolik bude!

S Robertem Plagou je to ještě podivnější. Megaprázdniny školních dětí nejsou jeho výmysl. Po dvanáctém se děti začnou vracet, půjde to po turnusech. Plagův nástupce turnusy zruší, protože Babiš nechápe jejich smysl? Náš veřejný prostor je plný nechápalů. Předseda Ústavního soudu Rychetský nechápe smysl omezení zpěvu, protože mu nikdo nevysvětlil, že při zpěvu se vydechované kapénky šíří násobně dál než při běžném hovoru. Babišovi nikdo nevysvětlil, že když je dětí ve třídě míň, ubude kontaktů.

Nechápalové jsme nakonec všichni, co nechápeme smysl rošády ministrů. Měli by nastoupit vysvětlovatelé.

V jejich kůži bych už vůbec nechtěl být. Byla by to sakra fuška vše nepochopitelné v tomto státě přesvědčivě vysvětlit!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek