Neviditelný pes

Co to do toho Kalouska vjelo?

4.12.2023

Kdyby existovalo v české politice třídění podle výraznosti (něco jiného než obliba), Miroslav Kalousek by velmi pravděpodobně patřil do první desítky a kdyby mělo jít o jedničku, vypukla by rvačka o definici pojmu „výraznost‟. Každopádně výrazný je.

Původně lidovec, poslanec a předseda strany, po odchodu spoluzakladatel TOP 09, po tři roky její předseda, od roku 2019 takzvaně odešel z politiky a udělal něco podobného jako Miloš Zeman , když v roce 2003 odešel objímat stromy na Vysočinu. Miloš Zeman si pak počínal podobně jako Modrooký samuraj, hrdina animovaného seriálu Netflixu, který kvůli pomstě zapálí (dnešní) Tokio. Kalousek v roli Robina Hooda není veden osobní nenávistí. Ustavičně připomíná, že je volič této vlády a stoupenec TOP 09, jíž je řadovým členem. V dnešní době nemá Fiala a jeho vláda mnoho zapálených stoupenců, bezvýhradně věří jen dvě, ti procenta. Jsou terčem palby i pro takzvaná vládní média. Dlouhodobě jich ale do nich šije právě Miroslav Kalousek. Nejdřív kvůli takzvaným úsporným opatřením, teď se ozval jako straník TOP 09 kvůli tomu, jak Fiala „zachránil situaci‟:

Jsem řadový člen MO Kosmonosy. Takže se mohu obrátit jen na vedení své strany: Tohle si, k čertu, nemůžete nechat líbit!!! Marketéři ODS se snaží přesvědčit národ, že to, co nedokázal „neschopný Válek“ několik měsíců, zvládnul „geniální Fiala „ za dvě hodiny.

Čert vem podraz premiéra na svého ministra a koaličního partnera, ale především je to podvod. Ministr Válek marně vysvětloval, že některé věci vláda prostě zařídit nemůže, protože nemáme státní zdravotnictví. Premiér Fiala klidně slíbil nesplnitelné. A tak dosáhl dohody? Ne, v téhle absurdní hře je „rytířem smutné postavy“ Fiala, ne Válek. A pak ještě trochu vedení mé strany, které si to nechá líbit.

Že to není ojedinělý úlet, o tom svědčí nedělní veřejný atak, vyjímám:

Tím balíčkem, budiž jí za to čest a sláva, to vláda kompenzuje, ale už nemá dostatek sil, jak naplnit ten slib, že se bude uklízet po dědictví po Andreji Babišovi.

V jednom i druhém případě (a mnoha dalších) má samozřejmě Miroslav Kalousek pravdu. Víme ale všichni a Kalousek to ví především, že v politice nejde o prosazení pravdy, ale dosažení cílů. Co to do něho vjelo, o co mu jde? Koketuje s kandidaturou do eurovoleb. Rozkolébal tím předvolební trojkoalici Spolu. Pokud by se rozpadla, rozklíží vládní tříčlenné jádro pětikoalice. O to mu jde? Na rozdíl od Zemana, kterému nenávist stříkala z očí, tváří se Kalousek jako loajální konstruktivní kritik. Konstruktivní v tom smyslu, že kdyby vláda měla jím navrženou konstrukci převzít, musela by jít od válu.

Těžko se v tom vyznat.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek