Neviditelný pes

Co na to zelení

10.4.2008

Mailem mi přišla z adresy Manky Petrovičové nevyžádaná zpráva tohoto znění, cituji beze změny:
Čeští Greenpeace se domluvili s americkými kongresmeny, že am. kongres nepovolí dát Bushovi prachy na radar, pokud my, Češi pošleme alespoň 16 000 podpisů pod petici, která je určena americkému kongresu. Tímto množstvím by mohli přesvědčit kongres o tom, že Češi tady radar nechtějí. Naše vláda totiž v Americe tvrdí opak. Celá záležitost s radarem by se protáhla a je reálná naděje,že by to Bush do konce své vlády nestihl. Je to na webu.

Na zmíněné adrese skutečně výzva ke Kongresu zveřejněna je. Chce někdo jasnější a výmluvnější důkaz, že Greenpeace je politická organizace a nikoli hnutí zaměřené na ochranu životního prostředí? „Domluva s americkými kongresmany“ je činnost navýsost politická. Organizuje se tu politická akce s cílem zmanipulovat činnost už nejen našeho, ale dokonce cizího zákonodárného sboru. Už nejde o mokřadla a o chřástaly, jde o globální obrannou politiku. Jistě že občané mají ústavou zaručené právo petiční a nikde není psáno, že se petice nesmějí posílat i mimo území republiky. Jenom by bylo fér, kdyby o tom věděli i ti lidé, kteří podporují Greenpeace, tuto celosvětovou fabriku na ekologismus. Může vládnout konsensus stran toho, co je to životní prostředí a že má mít prioritu před lidskými aktivitami. S politikou je to složitější. Zde si Greenpeace osobuje právo hovořit ve věci vnitropolitické, zahraničně politické a obranné „jménem občanů“. Šestnáct tisíc stoupenců Greenpeace má podle tohoto konceptu zasáhnout do budoucnosti země, za zády vlády i parlamentu. Je to jistě nesmysl, navíc známka nabubřelosti a sebestřednosti těchto zachránců lidstva, nicméně i ten úmysl je výmluvný.

Zajímavá by byla i reakce Strany zelených. Přečtěte si tu petici. Petice se ptá kongresmanů: Česká vláda tvrdí, že radarová základna se stane součástí struktur NATO, či dokonce že protiraketová obrana USA bude pod velením NATO. Jste skutečně ochotni připustit, že o využití radaru a případném vypálení antiraket nebude rozhodovat vaše země? Přitom právě zelení podmínili svoji podporu společnému obrannému úsilí tím, že bude skutečně společné, tedy v rámci aliance NATO. Petice útočí na tradiční americký nacionalismus a izolacionismus, jehož se pokusil politicky využít v předvečer druhé světové války i Hitler a který oddálil vstup USA na evropské bojiště v první světové válce. Takže otázka zní: Co na to říkáte, zelení?



zpět na článek