Neviditelný pes

Co můžeme čekat

1.11.2022

Andrej Babiš oznámil v neděli večer úmysl kandidovat, v pondělí mu to schválilo vedení ano, teď následují drobné náležitosti, jako účet a podpisy poslanců. Pak zřejmě nastartuje obytňák a zamíří hlavně tam, kde je lidem nejhůř. Jeho první pondělní proklamace se týkaly vlády a její malé ochoty „pomoci“. Povede prý kampaň nekonfrontační a slušnou, což je samozřejmě nesmysl. K volbám přijde – když budeme předpokládat maximální myslitelnou účast a taky aby se to líp počítalo – 6 milionů voličů, více méně ověřeno má dva miliony, takže musí milion (v reálu něco mezi osmi a devíti sty tisíci) hlasů získat. Je odkud brát, v posledních volbách milion hlasů propadlo, SPD má kandidáta outsidera, „zdroje jsou“, citujme Vladimíra Špidlu. Slýcháme hodně o hlasech „demonstrantů z Václaváku“, míněn Vrábel and his melody boys, ale ti reprezentují formace se zanedbatelným volebním ohlasem.

To je základní předpoklad.

Je pravděpodobné, že se do druhého kola dostane, předvídají to i průzkumy konané v době, kdy váhal a tápal a nic rozhodného neřekl. Aby se do něho nedostal, museli by se kandidáti spříznění s demoblokem jaksi početně redukovat. Natvrdo řečeno, muselo by na scéně zůstat podporované trio Fischer – Nerudová – Pavel, a ještě lépe by bylo, kdyby to byl duet Nerudová – Pavel. Ještě lépe jeden z nich, ale to je mimo realitu, na to shoda nemůže nastat. Takové řešení ale najdeme v pohádkové říši, realita je taková, že nastane úmorný antibabiš a proti němu stane ten, kdo zbude z pistolnické přestřelky. Bude to tedy Babiš vs Někdo.

Nic povzbudivého pro kulturu boje z toho neplyne, jen jedno obecně pozitivní:
Ať to dopadne jakkoli, ať nakonec vyhraje i Babiš, pořád to bude výhra proti současnému stavu. K čemu máme rezidenta? K eventuálnímu moderování konfliktů uvnitř země, to asi nenastane, to by musela být politická kultura jiná. Druhá důležitá oblast je reprezentace navenek. Vzhledem k tomu, že dosluhující prezident konal deset let jen hanbu a škody, jakékoli řešení, včetně babišovského, bude pokrok. V tomto ohledu nic horšího nastat nemůže – za současné situace, termín přihlášek je do 8. listopadu 2022.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek