Neviditelný pes

Co když Babiše (ne) zvolíme

23.1.2023

Mohu si troufnout na předpověď se stoprocentní pravděpodobností: Andreje Babiše na konci tohoto týdne voliči buď zvolí, nebo nezvolí prezidentem České republiky (snad sem nemusím dávat varování před ironií).
Nastane to první nebo druhé?
Přemýšlejme o prohře.

Byla by to druhá prohra v sérii. Parlamentní volby ho odsunuly do pozice opozičního politika, která mu nesedí. Druhá prohra by znamenala zásadní otřes jeho pozicí. V té parlamentní prohře, v té pomohl pětikolce k výhře Pánbůh tím, že si odskočil a nebyl doma. V součtu hlasy babišovsko-zemanovského světa mají většinu a kdyby bylo kvórum dejme tomu tříprocentní (jako ho jinde mají), Babiš by byl vyhrál. Nicméně ta druhá prohra by se na Pánaboha svést už nedala. Zde naopak součet čísel napovídal převahu tábora Petra Pavla. Byla by to tedy prohra absolutní a doposud použité triky s mírem, Jezulátkem v kapse, pěší frontou na klenoty, jízdou tramvají do Jablonce a patronou pro Moniku by měly efekt už jen čistě komický. Najednou by byl Babiš kůl v plotě.

Mělo by to zásadní důsledky. Málo platné, Andrej Babiš není nula. Je to fenomén české politiky, parlamentní volby byly v duchu antibabiše a přinejmenším první kolo prezidentských voleb jakbysmet. Přitom fenomén Babiš má devastující efekt pro naši politickou scénu – Babišovou vinou ANO plní retardující roli na politické scéně, jakou hráli komunisté. Je to tím, že sice mají velkou voličskou oporu, ale jako hnutí mají parlamentní půdě omezenou schopnost koaliční spolupráce. Najednou je v politickém spektru kaverna – kvůli Babišovi, ten jako osoba, jako figura, zásadně vadí a překáží. Bez něho by ANO mohlo fungovat dál, jeho program / neprogram je v podstatě totožný s programem té části sociální demokracie, která slibuje každému všechno a hlavně, že všichni dostanou přidáno. Tuhle část sociální demokracie ANO převzalo pod křídla. Je tu ale i idealistická část sociální demokracie, a ta přešla převážně k Pirátům a částečně k lidovcům a TOP09. Kdyby se Babiš vrátil k potravinářskému kšeftování, není vyloučeno, že by se ANO bez něho udrželo a mohlo fungovat jako standardní politický subjekt. Babišova prohra by mohla uspíšit jeho odchod ze scény a bylo by to, jako když odejde čert a smrad po něm se rychle vyvětrá.

Teď ta druhá varianta, kdy Babiš zvítězí a na Hrad se dostane.

Automaticky se ocitne ve střetu s vládní koalicí. Jinak to být nemůže, když svoji kampaň postavil na tezi, že je Petr Pavel vládní loutka, kdežto on je nezávislý, třebaže on byl nominován ANO a Pavel si sehnal osmdesát tisíc hlasů voličů. Důležitější ale je, odkud čerpal podporu. Takové či onaké doporučení mu dala SPD, Trikolora, komunisté. Se Skálou se nechal vyfotit, proruský fanatik Foldyna s ním jednal ještě v pohnutých chvílích prohry v prvním kole. Podporují ho všechny proruské weby aeronetem počínaje. Babiše by na Hrad dostali tihle lidé a nějak by se jim musel odvděčit této souvislosti je dobře připomenout, co se dnes děje.

Rýsuje se tu struktura nová, v níž střední Evropa (tudíž i Česko) hraje významnou politickou roli. Vůdčím subjektem je tu Polsko s jasně definovaným zahraničněpolitickým a obranným programem. Vláda Petra Fialy (vzešlá z voleb kdy Pánbu nebyl doma) je s tímto trendem v souladu. Středoevropské uskupení se vymezuje vůči staré „Západní Evropě‟, určitěpproti ose Paříž-Berlín. Je to všechno nejisté a ve zrodu – a hodně záleží na tom, kdo právě v této době bude prezidentem republiky. Bude podporovat emancipaci Střední Evropy vůči Rusku? TO je zásadní otázka.

Je dobře si připomenout, že Babišovo okázalé bratříčkování s Emmanuelem Macronem je v této souvislosti to nejhorší doporučení. Zatím se v Bruselu vždycky projevil jako přitakávající poskok – jak jinak, jeho Agrofert je na dotacích životně závislý. Tento člověk se přichýlí k macronovsko-scholzovskému mnichovanství, s tím se dá počítat jako s faktem, vždycky to tak zatím bylo, všechny jeho jím inzerované diplomatické úspěchy končily kapitulací. Green deal si Babiš na plakáty nenamaloval.

Jak se bude z tohoto pohledu vzato chovat Petr Pavel, pokud bude na Hradě?

To nevíme, víme jen, že má za sebou politiku NATO, kdežto Babiš může jen mlžit o své roli v sérii proher vůči požadavkům Bruselu.

Nové téma – Polsku nepomůžeme
V neděli večer se Andrej Babiš překvapivě dostavil na volební duel České televize, kde se utkal se zjevně nemocným Petrem Pavlem. Příští dva dny ukáží, zda se dopustil tak fatálního omylu, jako deseti lety Karel Schwarzenberg, když v duelu se Zemanem řekl, že Beneš by za své dekrety stál před soudem pro lidská práva. Moderátor Řezníček se totiž Babiše ptal, jak by se v pozici prezidenta zachoval, kdyby Rusko napadlo Polsko, a Babiš se vyjádřil v tom smyslu, že by naše armáda na pomoc jít neměla.

Chyba to bezesporu ze strany Babiše byla, nicméně pragmaticky je třeba se ptát, jaký vliv na voliče to mít bude. Rozhodně ale slogan o Babišovi, který odmítá solidárnost NATO budeme v nastávajících hodinách slyšet z mnoha stran.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek