Neviditelný pes

Co je síla dobra a co je síla zla

18.2.2020

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg jednal s vysokými činiteli EU, s komisařkou Věrou Jourovou, komisařem Thierrym Bretonem a místopředsedkyní komise Margrethe Vestagerovou. Zuckerberg tančí mezi vejci. Doporučuje dobrou regulaci, která bude krátkodobě možná pro Facebook škodlivá, nicméně dlouhodobě bude dobrá pro nás pro všechny, jak řekl. 

Věra Jourová to pak komentovala slovy, že si Facebook musí rozmyslet, zda stát na straně síly zla, nebo dobra, přičemž se má samo sebou, že Jourová je na té straně dobra.

Jde přitom o dvě vzájemně nikoli přímo související věci.

Jedna se týká obsahu, který je nekontrolovaný a nekontrolovatelný vládami. V sociálních sítích, a to tedy nejen na Facebooku, se projevuje veřejné míněné naprosto mimo dosah vlád. Kromě toho ale cizí mocnosti, a to nejenom Rusko nebo Čína, mají prostředky, jak do toho živelného procesu vstupovat a směrovat ho ve směru vlastního prospěchu. Ten se dá obecně charakterizovat jako podlamování sebedůvěry a oslabování vůle k jakékoli akci.

Druhý zdroj starostí pro šéfy sociálních sítí je zdanění.

Jsme svědky dlouhodobého procesu. Je hezké, že World Wide Web vznikl na evropské půdě a historicky první server z roku 1990 má doménu „ch“, tedy Švýcarsko. Evropa nezískala dominanci, ti skuteční giganti jsou v Americe a Evropa teď brečí nad tím, že jí utíkají peníze. A samozřejmě i vliv na obsah.

Je to dlouhodobě neudržitelné a vědí to všichni, samozřejmě včetně Zuckerberga. Otázka nestojí, zda nastane regulace a zdanění, otázka zní, v jaké míře jedno i druhé. Snadnější bude zdanění – lze ho technicky provést a dá se o něm jednat. Český návrh na sedmiprocentní daň je zjevně mimo realitu. Tady by asi měla Evropa skutečně postupovat jako celek, právě tato vyjednávání v globálním rozsahu by měla být její hlavní agendou.

Horší je to s obsahem. Regulace vyžaduje kritéria a hlídače. Kdo stanoví kritéria a kdo ohlídá hlídače? Na Facebook hned tak někdo nedosáhne. Zato malé ryby, jako je Neviditelný pes, ty půjdou zregulovat raz dva. Rozmáčknout jako štěnici, ve jménu světlých zítřků. To si představit dovedu.

Číňané ukázali, jak se to dělá, a jistě najdou v Bruselu učenlivé žáky.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek