Neviditelný pes

Čistě technická věc

22.10.2022

Omlouvám se, že s tím otravuju, tím spíš že na víkend. Jako mnozí naši čtenáři sleduji vývoj situace na Ukrajině a nemohl jsem si nevšimnout hrozby, namířené na Kachovskou přehradu. Týká se to oblasti kolem Chersonu, je tam obrovské vodní dílo a pokud by mělo být poškozeno, neřkuli – jak se říká – vyhozeno do povětří, následky by byly obludné, srovnatelné s nasazením taktické nukleární střely.

Jak to dopadne nevíme a nemá smysl něco odhadovat. Jen chci upozornit na jeden prvek týkající se energetiky. Patřím k zastáncům energetiky zaměřené na jádro, dlouhodobě, v podstatě celý život, kdy jsem takzvaně rozum vzal. Už na přelomu padesátých a šedesátých let se zrodily pochybnosti stran bezpečnosti. Za ty desítky let od uvedení první jaderné elektrárny došlo ke dvěma závažným případům klasifikovaným jako INES-7. Poruch a nehod bylo samozřejmě mnohem víc (viz zde), nicméně Černobyl a Fukušima se staly významným argumentem pro všechny, kdo jaderné energetice nedůvěřují.

Existují i vodní údolní elektrárny. I tam docházelo k haváriím s fatálními důsledky (viz zde). Nyní, jak se zdá, Rusko hrozí zničením Kachovské přehrady. Vzpomeneme na operaci Chastise z roku 1943, kdy britské letectvo RAF zničilo skákacími bombami německé přehrady Möhne a Edersee. Cituji z Wikiperie:

330 milionů kubických metrů vody zaplavilo vše do vzdálenosti 80 km. Byly strženy důležité mosty, zaplaveny doly, města, továrny i vojenské objekty. Zničeno bylo 125 továren, odplaveno 3 000 ha orné půdy, 25 mostů strženo a 21 těžce poškozeno, výroba v dalších továrnách byla přerušena na několik měsíců. Následkem operace Chastise během záplav také zahynulo 1294 lidí, z čehož byla více než polovina válečných zajatců a totálně nasazených lidí z okupovaných zemí..

Vzpomeňte si tedy na vltavskou kaskádu, až budete přemýšlet o „nebezpečí „ Temelína.

Uzavřu snad optimisticky. Technologie v rukou příčetných lidí jsou v rozumné míře bezpečné. Katastrofu Černobylu zavinil sovětský bordel, Fukušimu nepředvídané přírodní podmínky, které u nás nemohou nastat. Technologie jsou v pořádku. Horší je to s lidským faktorem. Rozhodovat mohou debilové, šílenci a zločinci, k čemuž se zřejmě v této smrtící kombinaci na Ukrajině schyluje.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek