Neviditelný Pes

Bumerangový efekt

23.2.2018

Už jsme o tom psal, ale ono to neustává a jsou toho plná média, přinejmenším u nás, jak že ti Poláci páchali za války genocidu na Židech. Vše odstartoval zjevně nesmyslný polský zákon, který kriminalizuje spojování holocaustu s Polskem. Od té doby se pořád omílá, jak ti Poláci ubližovali Židům a jací Poláci jim neubližovali a jak to všechno před tři čtvrti stoletím bylo.

Přitom každý soudný člověk ví, že se Poláci zachovali nesmírně statečně, že v době kdy Francie a Anglie prodávaly Československo Hitlerovi, Poláci se připravovali na válku proti dvěma diktátorům, Hitlerovi a Stalinovi, aniž měli reálnou naději obstát, poté bojovali a zaplatili za svoji statečnost nesmírnou daň. Jen tak na okraj poznamenávají, že takových Lidic, jaké máme my, měli oni osm set – tolik vyvražděných a vypálených vesnic zanechali Němci za sebou.

A teď se propírá masakr v Jedwabnem: přičemž byli to zase sami Poláci, kteří pravdu o masakru odhalili a zveřejnili. Je to skvělý národ a dlužno litovat, že kvůli nesmyslnému a ideologickým extremismem podbarvenému zákonu se vrhá na jeho minulost stín. Ten zákon má jasný bumerangový efekt.

Ještě k Dominiku Dukovi

V autě jsem zaslechl v rádiu, jak si redaktor Jiří Hošek povídal s dámou z humanitních zkoumání, snad fakulty, vpadl jsem doprostřed a identifikace mi unikla. Redaktor Hošek se paní humanitní vědkyně ptal na interview kardinála Dominika Duky v časopisu Šifra a zejména na Dukovo prohlášení, že „Naší zkázou jsou humanitní obory, protože zcela ztratily racionální základ.“ Zmíněná vědkyně rozhovor nečetla, nicméně byla si jistá, že Dukovy názory jsou mylné. Oba si pak hodně notovali o tom, jak je třeba rozvíjet dialog názorů. Vplynulo z toho, že to, co Duka říká, není správný názor, ostatně že sám časopis je označen spolkem Evropské hodnoty za pomýlený, takže je pomýlený.

Časopis jsem na internetu našel,rozhovor s Dukou také. Je to velmi mírné a moudré vyjádření konzervativního stanoviska, doprovázené obavami z aktuálního vývoje, které s kardinálem Dukou jistě sdílí mnoho lidí. Ono to stanovisko humanitní dámy, která rozhovor sice nečetla, ale ví o něm svoje, je vcelku ilustrace toho, z čeho má kardinál Duka obavy – z monopolu na pravdu a očerňování každého, kdo do monopolu nepatří. Přičemž protagonisté tohoto postoje – teď budu citovat kardinála - „připomínají dnes to, co byl za minulého režimu marxismus-leninismus“. Rozhlasové extempore Jiřího Hoška je toho ukázkou.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek