Neviditelný pes

Babiš potáhne na Hrad

31.10.2022

Byly kolem toho tahanice a hrátky, místopředseda hnutí Karel Havlíček oznámil už v neděli oficiálně, že ANO do toho půjde, ale že jméno kandidáta bude zveřejněno až v pondělí. Jenže v neděli odpoledne navštívil Andrej Babiš v Lánech Miloše Zemana. Bylo pravděpodobné, že tam Babiš oznámil Zemanovi svoji kandidaturu. Určité procento pravděpodobnosti padalo na variantu, že jde o někoho jiného. Opět instinkt napovídal, že už je pozdě na to, aby si někdo sedl do tanku a vyrazil do boje. Ostatní jsou už hodně dlouho vepředu. No a je to venku. Třebaže hrátky pokračovaly a tvrdilo se, že v pondělí dopoledne se vedení ANO poradí, majitel firmy neodolal a na TV Nova kandidaturu oznámil.

Teď dává smysl, proč zrovna v těchto dnech Rudé právo a další média rozjela zostouvací kampaň proti Petru Pavlovi. Je to čistě v Babišově stylu. Před parlamentními volbami taky nejdřív ostřeloval Piráty v domnění, že je to nejsilnější protivník. V určitou chvíli dokonce byl… ostřelování pak bylo až příliš účinné s výsledkem dnes dobře známým.

Zatímco Babiš váhal, rýsovala se tady možnost finálního utkání Pavel versus Nerudová. Pak by se to asi vykrystalizovalo tak, že by se z Nerudové budoval mýtus o „české Čaputové“, ale ani to není jednoznačné, protože liberální kruhy reprezentované médii jako je Seznam Zprávy a DeníkN stojí za Pavlem (aniž by se ale vymezovala proti Nerudové), kdežto konzervativně liberální Reflex a Echo24 grilují Pavla, až se z nich kouří a Miroslav Kalousek jim k tomu přikládá pod kotel. Že by tedy poslední kolo hnojobití na Pavlovu hlavu vzešlo z Čapího hnízda?

Každopádně platí, že Andrej Babiš je nepřehlédnutelná politická postava na naší scéně a kdyby do střetu nešel, bylo by to přinejmenším divné. I kdyby prohrál, bude to po perném zápasu, podporu získá i v prohrané prezidentské volbě velikou a do parlamentních voleb povede ANO a bude kňučet, jak je nutné tentokrát už definitivně porazit ten polistopadový kartel, který ho na Hrad nepustil podvodem a za americké peníze.

Teď teprve teprve pochopí, jak strašném konfliktu zájmu je, protože se bude muset opřít o protizápadní část elektorátu, kdežto svoje prachy získává se Západu. Bude to poutavá podívaná, jak v tom bude bruslit. Budeme o tom v příštích týdnech a měsících debatovat – až do výsledku voleb.

Neděle pod Koněm

Chvilkaři uspořádali na Václavském náměstí demonstraci. Třebaže nedosáhla takové síly, jako slavná letenská ukázka síly, úspěšná byla a chvála za to. Bylo by politováníhodné, kdyby místo „pod koněm“ ovládli dezoláti, v pátek se k nim přičinlivě přilepil Jiří Paroubek. To abyste věděli, kdo by byl v té „dělnicko-rolnické vládě“, která by se po kolenou plazila k Putinovi s prosíkem za odpuštění.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek