Neviditelný pes

Až přijde komise

2.11.2020

Předseda sociálních demokratů a aktuální vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček navrhuje, aby byla zřízena parlamentní komise a vyšetřila, jak to bylo s letním rozhodováním. Premiér Andrej Babiš na to v neděli reagoval a veřejně se podivil, proč takovou komisi Hamáček navrhuje, jelikož u všeho byl.

Odpověď je prostá. Právě proto, že u všeho byl. V jistém smyslu u toho byla celá veřejnost, protože určité informace navenek přece jen prosákly. Víme tedy, že to byl Andrej Babiš, kdo s ohledem na blížící se volby do krajských zastupitelstev ustupoval tlaku veřejného mínění a opozice a stavěl se proti opatřením navrhovaným jak ministerstvem vnitra, tak ministerstvem zdravotnictví. No a proč to Hamáček navrhuje? Zase s ohledem na blížící se parlamentní volby, které hrozí, že vystrčí sociální demokraty z první ligy parlamentních stran a sesadí je do mimoparlamentní pozice. Účelovost toho všeho je tedy zjevná, efekt se ukáže. Reakce může být dvojí. Jedna, jak by si ji Hamáček přál:

Hle, zvolá občan nad výsledky vyšetřování, jaký to opovrženíhodný populista je Babiš a jak měl pravdu Hamáček v červeném svetru, toho budu volit!

Druhá, bohužel pravděpodobnější:

Hle, zvolá občan nad výsledky vyšetřování, jaký to opovrženíhodný populista je Babiš a jak hanebně se mu podvolil Hamáček v červeném svetru, proč nebouchl do stolu, proč se nevzepřel, proč se taky bál veřejného mínění a fialové opozice bojující za svobodu a kritizující antidemokratické náhubky!

Nicméně, zřízení komise a reakce veřejnosti a volby, to je všechno ještě daleko. Může to všechno dopadnout úplně jinak. Třeba tak, že pandemie do příštího podzimu nepomine.

Je to tak nepravděpodobné? Vždyť jsme v létě radostně odhodili roušky skoro všichni v blaženém přesvědčení, že letní sluníčko vira zahubí!

Aston Ondřej Neff


zpět na článek