Neviditelný pes

Ať vědci zjistí

23.9.2019

Pravidelně se dozvídáme, co všechno vědci zjistili. Přinesli nám mnoho zásadních zjištění. Vědci zjistili, že když táta chlastá a běhá za ženskými, manželství má větší šanci na rozvod, než když si táta rád hraje s dětmi a chodí s mámou na výlety. 

Nedávno vědci prozkoumali českou společnost a rozeznali šest skupin či tříd. Chraň mě pánbu, že bych si z jejich výzkumu nějak utahoval! Pravda, překvapilo mě, když jsem si vyplnil takovou tu internetovou samoobsluhu a vyšlo mi, že jsem něco jako ta mladá dynamická třída. Jistě mě to neurazilo, jen mě to drobátko překvapilo.

Zajímalo by mě jiná zadání. Aby vědci zjistili, co lidé považují za nejmarnější a nejzbytečnější projekt, momentálně propagovaný. Kdyby se mě někdo zeptal, určitě bych na významné místo posunul výstavbu vládní čtvrti. Jako má prezident Miloš Zeman utkvělou představu, že by velkolepé lodi plavily zboží ze severu na jih uměle vybudovaným kanálem, usmyslel si Andrej Babiš, že se všichni vládní úředníci sesypou v Letňanech do nových paláců a do těch doposud vládně obývaných se vdechne nový život, nejlépe kulturní.

Třebaže v Praze už patnáct let nebydlím, jsem Vltavou křtěný a Pražákem se cítím. Už vím, že dálniční okruh nikdy nebude. Všechny projekty jsou jen plané plácání: oč je dnešní parta na magistrátu jiná než ty před tím, které nebyly schopné projekt realizovat? Co by se muselo změnit, aby se okruh začal stavět? Nebude. Nejsou byty. Velkou vinu na tom mají byrokratické bariéry. Nebudou zrušeny, protože je příliš mnoho těch, kterým na nich záleží. Nic z toho, co bychom si opravdu přáli, aby bylo, nebude. Kdyby mohlo být, už by to vykonali.

A teď tihle lidé přijdou s vládní čtvrtí.

Oni si z nás dělají srandu.

To si myslím já, ale možná, že lidé po vládní čtvrti touží. To by měli vědci zjistit, jak to je. Od toho tu jsou.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek