Neviditelný pes

Americké volby

4.11.2020

22 hodin - Už je to tady, Trump zahajuje právní bitvy, chce zastavit sčítání hlasů v Pensylvánii a v Michiganu podniká soudní kroky. Zdá se, že došlo na nejhorší - výsledek je blízký patu neboli nerozhodnosti a přijdou kroky, které se vymykají demokratickým regulím. Kdyby se to dělo v Tranmtárii, řekneme - ať jim to dobře dopadne. Jenže tohle se nás týká.

16 hodin - Hraje se skoro o jednotlivé hlasy. Ve státě Michigan vede Biden o deset tisíc hlasů a podle propočtů má značnou naději, že tento stát získá. Ovšem propočty a ti, co je propočítávají, zásadně prohráli v těchto volbách. Dočkáme se mnohých výmluv na statistické chyby.

Poledne - Výsledky jsou vyrovnané s mírným náskokem Bidenovým. Oba ale mají k metě 270 daleko. Hrozí pesimistická varianta - těsné vítězství s rizikem následného neklidu, ať už právního nebo fyzického (v nejhorším případě obojí).

Devět ráno – Trump obvinil demokraty, že se pokoušejí ukrást volby, a hodlá se obrátit na Nejvyšší soud. V každém případě se ale očekávají průtahy. S napětím se čekají výsledky v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu, v těchto státech mnoho voličů volilo korespondenčně.

6.42 - Zahájil svůj projev Joe Biden, oznámil vítězství v Arizoně a zdůrazňoval důležitost každého hlasu. Děkoval voličům a doporučil, aby šířili naději dál. 

V půl sedmé se poměr mírně kloní k Trumpově straně. Vede 151 ku 142 a čeká se na Bidenův projev. Měl začít v půl sedmé, čeká se ale dál. Naše média průběžně vývoj sledují,  je třeba konstatovat důslednou nestrannost České televize, oproti minulým volbám je to vítaná změna.

V pět ráno našeho času podle hodně předběžných výsledků Trump vyhrál v důležitém státě Florida, kdežto Joe Biden získal Arizonu. Opakuje se situace z posledních voleb,Trump dosahuje lepších výsledků, než předpokládaly průzkumy. Nicméně trend ukazuje na Bidenovo vítězství: k výhře je třeba získat 270 volitelů (každý stát USA má svůj určený počet), přičemž Bidenovi se přičítá 205 volitelů, kdežto Trumpovi 114. Jistá je rekordní volební účast.

Teror ve Vídni očima cynika

Cynik by mohl říct, že si Francouzi a Angličani teror vykoledovali, protože měli koloniální říše a sto let je ždímali – a teď se jim to vrací. Ale Rakousko? Ze Země Františka Josefa by mohli imigrovat do Vídně leda lední medvědi. Jak k tomu tedy Rakušané přijdou, že najednou do nich začne někdo střílet?

Je to prostě takové, jaké to je.

Jakmile je někde muslimská menšina, tak holt v ní budou extrémisti a ti občas někoho zabijí. Haj hou, tak to chodí, řečeno s Kurtem Vonnegutem. Jakmile ta menšina v zemi je, nikdo ji už nedostane ven. Jak by mohl? Kam ven? Zpátky? Zůstanou navždy. A občas někdo někam půjde a bude kolem sebe střílet.

Haj hou, tak to chodí. Je to věc zvyku. Po krásném slunečném víkendu taky čteme, kolik mládenců se zabilo na motorce. Ve výsledku je to totéž, lidé jsou v rakvi.

Připadá vám to cynické? Však jsem to inzeroval. Ale zkuste o tom přemýšlet.

Bělohradský až na samo dno

Filosof a sociolog Václav Bělohradský patří k předním českým myslitelům. S úctou a láskou na něj vzpomínám, když se hned po převratu vrátil z italského exilu a učil nás, co jsme vstupovali do vzdutých vod svobodné žurnalistiky, abecedu orientace ve světě. Byl vyhraněně pravicový, Hayeka nám doporučil jako bibli a varoval před levičáctvím západních intelektuálních elit. Od něho vím, že je to důsledek univerzitních grantů, tedy v podstatě korupce. 

Moc mě mrzelo, když jsem pozoroval, jak opustil své zásady a nastoupil do vagónu z muzikou, kde se rozdává guláš. Teď ale dospěl na dno. Přečtěte si v Salonu Práva (na Novinkách), jak se unášela střední Evropa. Všichni jsou špatní, Masaryk stejně jako Havel, oba se odchýlili od reálné interpretace podstaty Západu: reálná historie západní civilizační dominance je kolonialismus, rasismus, imperialismus, převraty vedené CIA v Latinské Americe a obecně ve třetím světě, kdežto komunismus není zrůdná ideologie, jelikož významně přispěl k osvobození kolonizovaných národů. 

Odtud dovozuje, jaký byl Masaryk mystifikátor, který zavlekl nové Československo do rabské závislosti na zájmech západních koloniálních mocností, zatímco Havel se snížil k ochotně pomahačskému postoji americké ekonomické a vojenské moci. Třicet let po převratu vnímá jako únos střední Evropy na Západ.

Když je to tak, je kupodivu, proč odešel v roce 1970 do Janova v Itálii a ne do Kyjeva nebo dokonce na Lomonosovovu univerzitu v Moskvě.

Odpověď jednoduchá. Tenkrát ty názory neměl. K nim je třeba dozrát, procesem přizpůsobení k hlavnímu proudu. Přečtěte si jeho manifest sami, třeba vám pomůže pochopit, jak hnusný je ten kolonialistický rasistický imperialistický Západ, přičemž jeho jediná naděje je přívrat k novým idejím, jež hlásá Václav Bělohradský.

Letecký most Belgie Německo

Čteme, že vrtulníky vozí do Německa z Belgie těžce poškozené covidové pacienty zavřené v plastových kontejnerech. Ano, tohle je solidarita, která má smysl, a byl bych pyšný, kdyby mohla Česká republika takovou pomoc nabídnout (zatím to nabízejí Němci nám, ale zdá se, že toho nebude třeba). Nicméně si nad tím povzdechnu – jak někdo může covid zlehčovat, podceňovat, prostě: nemusím chápat všechno, tedy nechápu i ten postoj, že protipandemická opatření jsou útok na občanské svobody. Neznám horší útok na lidskou svobodu, než je nemoc, v horším případě smrt.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek