Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Psí vycházka Podbabou

15.6.2010

V sobotu jsme byli na druhé letošní Psí vycházce (ta první viz zde). Sraz byl na dnes bezejmenném náměstí (dříve nám. Družby) na rozhraní Dejvic aInternational 2 Bubenče. Tam je nejen poněkud obludný hotel International, stavěný jako vojenský hotel v polovině 50. let týmem arch. Františka Jeřábka (kdo v tom týmu byl, toť otázka, později se k tomuto „hříchu mládí“ nikdo nehlásil a psalo se jen „Jeřábek a kol.“). Naproti v Terronské je třeba dům čp. 879/XIX, adaptovaný v roce 1936 pro skláře Orlického Jaroslavem Fragnerem, nebo funkcionalistický dům čp. 871 zaměstnanců Báňské a hutní společnosti Kotěrova žáka Josefa Karla Říhy (taktéž autora paláce B+H v Lazarské ulici (s pasáží a divadlem Komedie).

Dále jsem zamířili do dvou ulic, výjimečně pojmenovaných po architektech. V Koulově je hezký činžák Rudolfa Stockara (č. 4). Do Kotěrovy se vstupuje z ulice Zelené branou dalším povedeným Říhovým domem zaměstnanců B+H. Z uličky jsme pak vystoupili monumentálním průjezdem ve stylu stalinské sorely, který je v domě pro důstojníky ČSLA. Těch je tu ostatně více, neb jsou zde kasárna a stadion Dukly Praha (arch. Cyril Mandel, 70. léta).

Pak jsme šli ulicí Šlejnickou, podívali se na funkcionalistický činžák Hilariona Pacanovského v ul. Na Dionýsce 12, došli až k Julisce a odtud ke krásné funkcionalistické vile arch. Bedřicha Adámka (autora areálu Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích) v ul. Na Markvartce 13. Kozák

Pak jsme prošli do ulice Na Šťáhlavce, minuli Haškovu vilu Františka Alberta Libry na konci ul. Na Markvartce a rodinný dům od Bohumíra Kozáka (roh ul. Na Kvintusce). Ten byl ve 20. letech postaven pro senátora Krouzského, jak jsem se dozvěděl od pana majitele.

Rozloučili jsme se na konci Zelené ulice, odkud je vidět areál ČVUT (fakulty elektro a strojní od dvojice František Čermák - Gustav Paul ze 60. let, fakulty stavební a architektury od stejných autorů, bytovky s cihelným dezénem prof. Paroubka a kol. z let sedmdesátých a rozestavěná nová fakulta architektury prof. Aleny Šrámkové, která bude dokončena na podzim). Za ní je pak nová technická knihovna studia Projektil.

Počasí bylo ideální, možná až moc teplé, lidí přišlo tak 60-70. Příští vycházka bude někdy na počátku července a v létě se také chystá druhá Psí vyjížďka, pravděpodobně po cyklostezce od Mánesa do Bráníka, termíny včas zveřejním zde.

Psí vycházníci

Kromě mých fotek jsou obrázky od účastníků Ivany Folíkové a Jiřího Rovenského. Mapka zde

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998zpět na článek