Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Psí vycházka po severním předpolí Pražského hradu

4.7.2006

Psí vycházka 8V sobotu jsme absolvovali letos už třetí Psí vycházku (předchozí na Hanspaulku a do Ruzyně viz zde a zde), už potřetí areálem Pražského hradu, ale jinou trasou než v minulých letech. Sešlo se nás v Chotkových sadech asi 60 (nečekané množství na to, že začaly prázdniny :-)). V sadech jsme si prohlédli restaurovaný kámen s nápisem Chotkovy sady / Chotkova silnice, Šípkův sporný můstek, na němž pravidelně padající cyklisté (za deště povrch klouže a prkna nejdou napříč, ale po délce) dokonce založili Spolek cyklistů, kteří spadli na Šípkově lávce (SCKSNŠL). Byla tu pak umístěna značka "Cyklisto, veď kolo", což je na cyklistické stezce pikantní.

Dále je v Chotkových sadech, které jsou dodnes součástí areálu Pražského hradu, památník česko-švýcarského sochaře Krbálka, věnovaný těm, co v zahraničí pomáhali českým emigrantům. Potom nedávno opravený Zeyerův pomník sochaře Maudra, z něhož po letech opět vytéká voda do jezírek. Psí vycházka 12

Další cesta vedla k rudolfínské Fíkovně a pak nahoru do Královské zahrady. Novodobé úpravy jsou zde dílem Pavla Janáka. Na renesanční Míčovně jsme si prohlédli populární znak Pětiletky, který vznikl při opravách poškozeného sgrafita v 50. letech. Z fontány v západní partii zahrady opět tryská voda. Kolem Lvího dvora, Jízdárny na Stájový dvůr a "kozí stezkou" dolů do Jeleního příkopu.

Prošli jsme tunýlkem arch. Pleskota, viděli kousek původního pilíře Prašného mostu, za Marie Terezie zasypaného náspem, prošli kolem tůňky potoka Brusnice, který už nekončí v kanalizaci, ale zurčí Jelením příkopem. Kolem sochy Ponocného - daru to studentů hořické školy Tatíčkovi TGM k místu, kde býval Medvědinec (zůstal tu po něm domek medvědáře a dvě klece s kašnou) a kolem tenisového kurtu na konci nahoru na Masarykovu vyhlídku od Plečnika, odkud je hezký výhled na Hradčany.

A pak zase zpět do Jelena a po nových lávkách nad tenisovým kurtem, které navrhl Ivan Lejčiar, vzhůru do ulice U Brusnice. Stejný autor tu projektoval hezký dřevěný plot.

Psí vycházka 11A nakonec dále na západ do tzv. Horní Lumbeho zahrady - místa, které bylo nyní hezky upraveno a kudy brzy povede cesta až do Jelení ulice. Dnes jsou tu louky a hezký výhled na Nový svět i s dřevěným divadélkem - letní scénou. Na drobné úpravy tohoto zcela zapomenutého místa bude vypsána architektonická studentská soutěž.

Docela mne mrzel článek v Respektu, který napsal Jáchym Topol asi před půl rokem. Psal, jak jsou chystané úpravy blbé a jak se vše uzavírá. Vycházel ze stížnosti paní, která přitom léta kritizovala nepořádek v Lumbeho zahradě. Opak je přitom pravdou - mnohé bylo vyčištěno, opraveno, zpřístupněno, přesvědčili se o tom absolventi Psí vycházky a přesvědčit se můžete i vy. Ještě upozorňuji, že letos poprvé jsou hradní zahrady v letních měsících otevřeny až do 21 hodin.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998zpět na článek