Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Kubismus k Vánocům

19.12.2006

Český kubismus - logoDnes bych vás chtěl co nejsrdečněji pozvat na vernisáž výstavy, kterou jsme s fotografkou Ester Havlovou a kurátorem Danem Mertou připravili na čtvrtek 21. 12. v 17:30 ve Fragnerově galerii na Betlémském náměstí v Praze. Připomíná podivuhodný styl -architektonický kubismus (viz též zde), který prosadil v roce 1911 architekt a teoretik Pavel Janák (1882-1956). Expozice Český architektonický kubismus 1911-14. Podivuhodný směr, který se zrodil v Praze je zaměřena na „zlatá léta“ – tedy období 1911-14, kdy vznikla řada návrhů, ale jen několik realizací, z nichž nejznámější jsou dům U Černé Matky boží (Josef Gočár), domy pod Vyšehradem (Josef Chochol) nebo lucerna na Jungmannově náměstí (Emil Králíček).

Výstava však připomene i mimopražské stavby, z nichž je klenotem zejména přestavba Fárova domu v Pehřimově (Janák). Vedle těch notoricky známých anebo alespoň dříve již publikovaných, se tu objeví poprvé také nejnovější objev – interiér kostela v Pečkách od Králíček - sloup v LitoliOldřicha Lisky nebo rovněž nedávný nález: Králíčkova vila v Lysé nad Labem-Litoli. Kromě fotografií Ester Havlové, které nechávají vyniknout i různé detaily, budou na výstavě i ukázky kubistického designu a modely staveb.

Vyjde taky maloformátová česko-anglická knížka „do kapsy“, která přinese základní informace o tomto kuriózním a kdysi tolik kritizovaném směru, uvede poprvé celý text zásadního Janákova textu Hranol a pyramida a další informace a především průvodce po více než 50 stavbách u nás, včetně těch, které vznikly až po válce, tedy v období 1918-27. Eliminuje ovšem tzv. rondokubismus, který bývá někdy s kubismem spojován, ač je vlastně jen československou verzí art déca.

Výstava i publikace a plakát vznikla za spolupráce s grafiky Robertem Novákem a Tomášem Brichcínem (sami můžete zkusit uhodnout, jaký motiv jim posloužil jako hlavní značka akce). Spolupracujícími institucemi byli např. Kubista, Grand Café Orient (kde mám shodou okolností v den vernisáže přednášku o kubismu, ale na tu Vás bohužel už pozvat nemohu – je vyprodaná), Nadace českého kubismu, Česká centra atd. Pokud se tedy chcete v předvánočním shonu a chvilku zastavit a seznámit se s jedním ze dvou architektonických stylů, který vznikl u nás, neváhejte. Pokud už to nestihnete, může se přijít podívat až do 11. února, kdy výstava končí.
Přeji hezké Vánoce.

Obrázky ve fotogalerii a rovněž zde.

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



zpět na článek