Neviditelný pes

ARCHITEKTURA: Holandská čokoláda a česká letadla

4.4.2006

Brinkman - vila 8Minule jsem vás seznámil se stavbami architekta de Klerka v Amsterodamu. Dnes to bude jiný významný objekt - tentokrát v nedalekém Rotterdamu. Jde o rodinný dům majitele továrny na čokoládu Van Nelle pana Sonnevelda z let 1929-33 (tedy ze stejné doby jako Müllerka, Tugendhat v Brně nebo vilky na Babě v Praze). Už samotná továrna architektů Jana Brinkmana (1902-1949) a Leenderta Van der Vlugta (1894-1936) je jedním z pilířům moderní architektury a byla nedávno opravena (je v ní dnes konferenční centrum). Stejní autoři navrhli v malé funkcionalistické kolonii naproti známé galerii Boijmans Van Beuningen Muzeum menší, ale půvabný rodinný dům s ocelovou skeletovou konstrukcí. Stavba v malé zahradě je udržována v původní podobě, včetně veškerého vnitřního zařízení (podobně, jako naše Müllerova vila v Praze-Střešovicích (viz zde). Rozhodně si tu ale nepřipadáte jako v muzeu. Interiéry jsou velmi příjemné, zařízené moderním nábytkem z ohýbaných trubek, vše laděno v pastelových tónech. Všude je dost světla, je tu i několik velkých teras. V přízemí je kancelář, v patře kuchyně s jídelnou a prostorný obývací pokoj, v horním patře ložnice, koupelny, šatny a terasy.

Vstupenky k návštěvě si koupíte v nedalekém architektonickém centru, které je řešeno velkoryse. Nechybějí samozřejmě různé publikace o stavbě a jejím zařízení, továrně Van Nelle i osobitém designu, spojeném s touto značkou.

Kdybych si mohl vybrat, kde chci bydlet, a měl bych volit mezi Tugendhatem, Müllerkou a touto vilkou, neváhal bych ani chvíli a bral Brinkmanovu stavbu. Je velmi příjemná a dobře udržovatelná.

Je jaro a tak nastává čas Psích vycházek. Každý rok jednu sám podnikám (ovšem už bez němé tváře - věrný Ošípek skonal už před lety) - vede ze starého na nové ruzyňské letiště, kde stále přibývají nové a nové stavby. Chcete-li se ke mně připojit, přijďte ke starému letišti tuto sobotu v 10 hodin, ovšem, nebude-li pršet. Staví tam bus č. 119, který jede z Evropské u stanice metra Dejvická (doufám, že to stále platí). Je to vycházka tak na hodinku. Na konci se prohlédneme novou odbavovací halu.

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998



zpět na článek