Neviditelný Pes

GLOSA: Kam zamíří CDU?

5.11.2018

Zápas o nástupce Merkelové bude bojem o ideje

Odchází-li lídr politické strany, jenž ji vedl skoro po celou generaci, otázkou je jeho nástupce. A odchází-li v době, kdy sice vládne, ale koalici i jeho straně stále klesá skóre, ještě více jde o reflexi směřování. V takové situaci je Německo a křesťanští demokraté (CDU) Angely Merkelové. Kdo je povede tak, aby straně vrátil lesk, přitažlivost pro voliče i jasné a čitelné postoje? O tom rozhodne za měsíc kongres CDU. Do té doby se budou profilovat kandidáti, ale řekněme rovnou, že nejde jen o politika A či politika B.

CDU řeší podobné otázky jako toryové po odchodu Margaret Thatcherové či ODS po odchodu Václava Klause. Zda pokračovat v linii letitého lídra, jeho směr korigovat, či se dokonce vracet ke kořenům. (Pamatujete, jak ODS hledala „modrý kořen“?) Merkelová má za sebou 18 let v čele CDU a 13 let v čele vlády. Německo získalo pozici hegemona EU a Merkelová „matky národa“. Ale CDU posunula od liberálně-konzervativní strany do středu, ne-li levého středu. To ona pomohla prosadit šrotovné, vystoupení z jaderné energie po tsunami v Japonsku či otevření hranic v létě 2015.

Nakolik s tím souvisí pokles zájmu voličů? A nakolik se samotnou formou vlády velkých koalic? Jednoznačná odpověď schází. Z posunu hlasů při volbách v Hesensku plyne, že CDU proti roku 2013 ztratila podobný podíl voličů ve prospěch Zelených i AfD. Takže kdo chce pokračovat v linii Merkelové, riskuje další úbytek hlasů k AfD, a kdo chce linii změnit, riskuje další úbytek ve prospěch Zelených. Mají v tom přetahování o počty šanci ideje? Má šanci kandidát Friedrich Merz s představou, že CDU bude hájit svůj ideový program a nebude vykrádat programy cizí? Uvidíme za měsíc.

LN, 2.11.2018zpět na článek