Neviditelný pes

JUSTICE: Ústavní soud opět rozhodoval o platech soudců

11.8.2016

Ti soudci, kteří se nechtěli smířit s konstatováním, že je stát v minulých letech připravil nesprávným postupem při výpočtu jejich mzdy možná i o desítky tisíc korun, se budou muset svého práva domáhat u mezinárodních soudů. Na ně se musí obrátit po verdiktu soudu Ústavního.

Pochopitelně za předpokladu, že jsou odhodláni i nadále bojovat za své požadavky a věří, že mají naději ve Štrasburku uspět. Takováto chuť chybí většině jejich kolegů.

Většina přistoupila na dohodu

Ti už před řadou měsíců na vidinu zisku všech nevyplacených peněz rezignovali a přistoupili na dohodu se státem. Inkasovali sice méně, ale ušetřili čas i energii. V neposlední řadě nedráždí tu část veřejnosti, která není současné výši platů ústavních činitelů příznivě nakloněna.

O nejnovější verdikt Ústavního soudu se svým způsobem přičinila jedna z žen v taláru, která nepřistoupila na kompromis. Ještě včera mohla být spokojena s tím, že se svých práv byla ochotna domáhat u Nejvyššího soudu. Ten totiž vyhověl jejímu požadavku na doplacení zhruba 35 tisíc korun za několik měsíců v letech 2011 a 2012. Dnes už tento verdikt neplatí. Ústavní soud ho zrušil.

Odvolal se přitom na rozhodnutí svých kolegů, kteří už v minulosti odmítali zpětné doplacení. Zdůvodňovali ho mimo jiné potřebou zklidnit atmosféru ve společnosti a zachovat důvěru soudní moci v očích veřejnosti.

Důvěra veřejnosti

Ta by se však měla budovat poněkud jiným způsobem než přes peníze. Například tím, že verdikty soudů budou dostatečně srozumitelné, vynášené v přiměřené časové lhůtě a budou vnímány jako spravedlivé. V neposlední řadě musí být veřejnost přesvědčena o tom, že rozsudek nebývá ovlivněn tím, kdo zrovna sedí na lavici obžalovaných.

Byť by soudci nedostali za špatně vypočtené platy ani korunu, bez zmiňovaných věcí by to na jejich vyšší důvěryhodnost v očích veřejnosti nemělo zásadní vliv. Zároveň by pro pověst žen a mužů v talárech nebylo dobré, kdyby spor o jejich platy zůstal delší dobu otevřený. Proto by nejnovější rozhodnutí Ústavního soudu mělo přispět k de facto uzavření celé kauzy, alespoň co se tuzemské justice týká.

Byť s vědomím, že nikdo nezpochybnil špatný výpočet platů soudců. A není v tuto chvíli úplně podstatné, zda kvůli nižšímu koeficientu, nebo špatně určenému základu, který se jím měl násobit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek