27.7.2021 | Svátek má Věroslav


Diskuse k článku

PTÁCI: On je prostě skvělej!

Kdo? Otesánek. :-)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Šusová 10.6.2020 13:10

Taky jsem si říkala, že do budky se nedostane. Když jsme koupili chalupu kdysi dávno, nebyla tam nikde v okolí. Teď jí posledních pár let slýchám pravidelně. Počítám vždycky, kolik mi nakuká a přemýšlím, komu se vetřela do hnízda.

Š. Matyášová 10.6.2020 13:32

samice se vetře do hnízda, kukání obstarává pan kukačka.....kuká jen ON....:-)

A. Zemanová 10.6.2020 9:37

To je moc milé vyprávění i fotky. Pro ptáčky to u vás musí být ráj. Já se o něj také snažím, bohužel naše zahrada je bez stromů a keře i stromky mnou zasazené jsou ještě malé na hnízdění. Nicméně na posedávání už to prý stačí, za vděk berou i oporami na plaménky a plot to jistí. :) Přikrmuji ještě teď, mám malé krmítko na tyči a malé hodně houpací zavěšené na pergole, které mi udělal Vašek. Sehnala jsem nedávno ve slevě vyloupané krmení, tak je to i pestřejší a není z toho bordel jako ze slunečnice, které ptáci od podzimu snědli rovných 100 kg.

Mají pítka i koupátka, to kamenné je spíš pro kosáky a podobně velké ptáky. Malí mají plechovou misku s kameny, ale ještě si na ni nezvykli. Koupání v jezírku nepraktikují, není tam mělčina. Jezírko budu na podzim měnit za větší a tak poslední týdny trávím přemýšlením, zda se mi vejde na jiné místo i to původní a jak to zaonačit, abych ve výliscích udělala koupací zóny. Zatím pořád nevím, ale já na to přijdu!

Pozorováním ptáků trávím čím dál víc času, protože čím dál častěji se věnuju "provozování zenu", kdy jen sedím a nedělám vůbec nic. Maximálně promýšlím, co v zahradě vylepšit, abych nalákala hmyz, motýly a ptáky, a jestli, až keře vyrostou, se mi tam vlastně vejdou. Pak v duchu něco napíšu nebo ušiju a zase jen sedím a hledím do času, tady a teď. K tomu je ptačí společnost nejvíc.

Ovšem špačci, to je jiná kategorie. Každý den vysílají průzkumníka, který prověřuje stav zralosti malin, rybízu, jahod i borůvek a podává šéfovi hlášení. Jsou to odborníci, zatímco loni jsme špekulovali nad zralostí jediného trsíku arónie, špačci ho jednoho dne bez váhání sklidili a bylo. Bez špačků bych se tedy jaksi na své zahradě obešla. Jsou jich tady mraky a hulákají od rána do večera, že člověk neslyší vlastního slova. A když se zvednou a odletí na chvíli, člověk z toho ticha málem ohluchne. :)

E. Zvolánková 10.6.2020 9:53

My necháváme těm "plodožravcům" pravidelně na "očes" dva keře červeného rybízu, který nám nechutná. Ptákům jo, takže ten lepší, nám zatím nechávají taky aspoň ochutnat, ale o nějaké sklizni či udělání šťávy, o tom si můžu nechat taky zdát;-D;-D Ale naštěstí jim nechutnají kanadské borůvky a maliny, co my rádi, tak aspoň něco z letního ovoce máme. A kvanta rybízu bývají na chalupě, takže šťáva přece jen vždycky aspoň nějaká je. Jsem radši, když ptáci na zahradě jsou. Chtěla bych tam mít ale také i ty motýly a více hmyzu. Takže letos zařizujeme i hmyzí domečky a motýlí krmítko. Ale furt teď přemýšlím, kam to nejlépe dát.

E. Šusová 10.6.2020 11:02

Pro motýlky je výborná Budlea Davidii - motýlí keř a taky třeba třapatky a další.

Z. Lika 10.6.2020 12:11

Ad motýli - hodně mi lítali na rozkvetlý kopr, otakárci. Koprové semínko stačí jen tak poházet do záhonků nebo kamkoli.

E. Zvolánková 10.6.2020 12:51

Já mám kopr zasetý, ale nějak moc neleze. Komuli davidovu máme na chalupě. Doma bych ji chtěla, ale manželovi vadí, že se hodně rozroste a je velká....už na ní moc není místo:-( Já jsem víc kytková, manžel zase zeleninový...;-)

Tak uvidím, co udělá ten kopr, zda se vzpamatuje.

Jsem ráda, že aspoň včely a čmeláky mám na hledících

E. Šusová 10.6.2020 13:13

Budlea se přece dá stříhat - ba se i musí stříhat, protože ráda vymrzá. Zabere jen tolik místa, kolik dovolíme.

E. Šusová 10.6.2020 13:13

Kopr mi posledních pár let taky moc nejde. Ale teď jsem našla místo v záhoně, kde se mu líbí, zbytek - prt, skomírá to. Ale ... možná jsou na vině brablenci, který přímo v týhle části sídlej . ?

Z. Lika 10.6.2020 16:48

Ideální je vyset ho do cibule a do mrkve.

A. Zemanová 10.6.2020 14:01

Mám dvě komule a a dva ořechoplodce, to musí být. :) Na jaře jsem taky koupila jakousi italskou směs semínek, prý pro motýly, ale zdá se, že vyrostlo hlavně cosi jako převysoká řepka. Inu, zřejmě je opravdu pro motýle dobrá. :)

E. Šusová 10.6.2020 11:00

Jooo jooooo, jak má člověk ptačí letku, neudělá skorem nic, to znám. Taky furt pozorujeme, člověk si to už ani neuvědomuje. Všimla jsem si toho tuhle, když jsem šla zkontrolovat jak se má guláš v remosce. To není vhodný moment pro pozorování toho, co se děje na krmítku , to je pak trošku bolestivej zážitek ;-D .

Špačci nám předloni sklidili totál do poslední bobule úrodu vína těsně před sklizní. Což mě přimělo - díky za připomenutí Vave, musím koupit novou - pořídit ochranou síť. Díky tomu loni proběhl druhý úspěšný pokus vyrobit domácí víno z vinné révy. Z Brtnika je vinař:-) . I proto dostal k narozkám profi soudek na víno. No a letos už mám u třešínky Pepu a v koruně sídlí Anka. Strašáci. Doufám, že svou službu konají svědomitě, protože se na třešínky hodně těším.

T. Zana 10.6.2020 9:33

Ještě O.T. - pár fotek ze včerejška: https://1234zana.rajce.idnes.cz/V_Troji_9.6.2020_-_lavka_a_zamecka_zahrada/

Rajče zase změnilo vizáž a jako obvykle - každá změna vede k horšímu :-(

E. Šusová 10.6.2020 10:51

fotky si dám až doma. Zase něco změnili??? :-(

Z. Yga 10.6.2020 11:05

Já už tuhle vizáž Rajčete mám dávno, tak jsem si zvykla.

T. Zana 10.6.2020 13:41

Mám to od včera :-(

Mě hlavně štve, že se komentáře neobjevují pod příslušnou fotkou, ale jen dole. Nebo se tomu dá nějak utéct?

Z. Lika 10.6.2020 17:18

Komentář k fotce je u fotky, když si ji rozklikneš. V podstatě ve fotce, skoro.

Z. Lika 10.6.2020 20:26

Toto patřilo pod Zanu s Rajčetem :-/

Z. Lika 10.6.2020 20:27

Do háje...

Z. Lika 10.6.2020 20:28

Šmarjá!!! (přepnula jsem si zobrazení diskuse a plevelím, pardon)

J. Jovo 10.6.2020 19:50

To Rajče v nové úpravě mám delší dobu a nějak si nemohu zvyknout. Měl jsem na Rajčeti obrázky pro vkládání do Rozverníčku. Když použiju ten odkaz, tak obrázek do Hadů dostanu, ale když druhý den přidám další, tak ten z minulého dne zmizí. Tak jsem našel jiný program na vkládání a tam to funguje. Sice jsem se trochu opotil, ale z nejhoršího jsem venku. Takže, halvně zdraví a aby nebyla vojna.;-)

Z. Lika 10.6.2020 20:30

Mně na Rajčeti vadí, že zrušili možnost html odkazu, nebo ji prostě nemůžu najít. A nový vzhled mi vadí, asi nejsem dost intuitivní...

T. Zana 10.6.2020 9:32

Zvonek dorostenec je fakt skvělej :-))) Mrňous si možná zvykne, že tady se sype, a nebude se vás bát, ani až vyroste. Třeba budou potom fotky krásnýho dospěláka.

Hm, vypadá to, že jste ptáčkům pořídili koupelnu s vodotryskem ;-)

My máme jen obyčejný bazének (takovou tu umělohmotnou misku nejspíš od masa - Franta tyhle věci rád syslí na šroubečky :P) A ptáčkové už si taky zvykli, že jsme neškodní, a v klidu si na balkoně užívají, i když my třeba věšíme ručník na druhém konci.

E. Zvolánková 10.6.2020 9:46

Máme to stejně. Mně a muže už se také ptáčci nebojí, ale jak tam vlítne dcera s kámoškama....najednou se zvedne ze zahrady úplné hejno, že člověk ani nevěděl, že jich tam bylo tolik. Jak je teď vše zelené (máme hodně stromů), tak se to poschovává. Krmítka mám zavěšená na stromě, takže jsou i chránění tou korunou a neprší na ně, takže kolikrát vidím i v dešti, jak visí sýkorky či "tlachapoudi" na koláčích :-))

Teď nám tam navíc lítá jedna velmi zvláštní sýkorka. Vypadá jako koňadra, ale má na sobě strašně moc černé barvy. Ale babka to, podle mě není....snad tedy nějaký atypicky zbarvený jedinec?

Š. Matyášová 10.6.2020 11:14

není to sýkora uhelníček?

V. Chrastina 10.6.2020 11:24

Tak to vás, paní Zvolánková, navštěvuje sýkorka uhelníček. Je to krásné ptáčátko, neníliž pravda! Tož tak!

E. Šusová 10.6.2020 10:50

No jo, Otes je ořáchlej pořádně, až jsem se právě bála. Ale teď po týdnu už trošku rozum začal brát a je ostražitej. Ono by to bylo nebezpečný, myslet si, že se mi nemůže nic stát. Kdyby i ne Tali ve svý rozvernosti, tak opravdový predátor určitě. Nicméně je skvělý, mít "svou" ptačí peruť, která nás zahrne do svýho hejna, že jo? V

Z. Lika 10.6.2020 8:52

Pozorování ptactva je báječná zábava, někdy až vášeň - v řadě anglických detektivek najdete vraždy z této vášně :-) Velice mě uspokojuje podívaná, jak se pták spokojeně krmí, jak si protřepává křídla, a nejlepší je, když se koupe - to je frkotu a cákání, žádné povalování "ve vaně" :-) Petro, tak ať se u vás ptactvu a veškerému zvířectvu dobře daří :-)

E. Šusová 10.6.2020 10:48

No, se obávám, že u mě už to do tý vášně přerostlo, na lince v kůchni mám furt připravený dalekohled a všechno co dělám, dělám s pohledem zamířeným z okna. Což je občas docela nebezpečný, že jo ;-D

E. Zvolánková 10.6.2020 7:39

Krásnou středu všem a Petro díky za krásné povídání. To bylo něco pro mne. Já ptáčky taky miluju a s mužem je strašně rádi pozorujeme z balkonu. Zahradní jezírko sice nemáme, ale několik sudů na zalévání ano. A míváme je přiklopené kvůli komárům, aby se nám díky otevřené vodě moc nemnožili. Jenže ta víka mají v sobě prohlubně, v nichž se také drží voda a ptáci to hojně využívají jednak jako pítka, tak i na koupání. Je na ně super pohled, když se tam tak cachtají. A teď jsem ještě "objevila" přes web Zelená zahrada další vylepšení - ptačí koláče. Před ani ne týdnem nám dovezli krabici o deseti kusech. Už jsou tam jen 4 a ptáci na to jdou jak vzteklí. Třeba 6 koňader najednou visí na tom koláčovém krmítku a hašteří se, kdo si uklobne první. A tyhle koláče přitáhly i strakapoudy. My jim říkáme "tlachapoudi" (kdo zná Alenku v říši divů, ví :-)). Jenomže když přilítnou na ten koláč 4 tlachapoudi najednou, je to mazec a zmizí do pár hodin. Sýkorkám vydrží třeba dva dny, tlachapoudům ani den.;-D A koupila jsem jim i zob s červíky a bobulemi. Když jsem ho dala do krmítek, tak nebyl skoro žádný zájem. Pak jsem to nasypala do takové té plastové misky od koupeného masa a dala jsem to jen tak pod stříšku, ať si z toho vezme kdo chce, co chce. Teď na to lítají úplně všichni a vždy tam zbydou jen ovesné vločky, které zjevně nikdo z našich obyvatel zahrady nežere (myši nemáme, Eďour vychytal).