16.4.2024 | Svátek má Irena


AUSTRÁLIE: Ryba

31.8.2021

Kdo z mnohých mezi námi neudělal právě takový xicht v období stávající pandemie a následných, mnohdy kontraverzních opatření těch, kteří chod společnosti řídí a kteří by měli problému rozumět, což se neděje. Pohled naprostého vzteku a nebo aspoň podráždění, kdy se proti své vůli a mnohdy i zdravému rozumu podřizoval životu v nařízené karanténě. Kéž bychom se mohli uchýlit do klidu a prázdnoty mořského dna jako tato rozkošně škaredá ryba, až se celá tato zmateční situace přežene.

Dovolte, abych vám představil „whitemargin stargazer“ (Uranoscopus sulphureus), český název této ryby je vskutku libozvučný - „nebehled obecný“ https://cs.wikipedia.org/wiki/Nebehled_obecn%C3%BD. Český název jsem se dozvěděl až nyní, díky české Wikipedii, které jsem se zeptal.

Tato velká krasavice se živí tak, že loví ze zálohy. Pro jistotu je však i jedovatá a elektrická podobně jako elektrický úhoř a navíc ještě oplývá jakýmsi výrůstkem, co připomíná jazyk, který používá jako návnadu, na kterou svou kořist vnadí, čili láká.

Tato nádhera se nachází v relativně mělké vodě, zpravidla blízko břehů Indo- Pacifického regionu, zahrnující Indonésii, Fidži, Samou, Tongu a také na pobřeží Queenslandu.

Člen rodu „hvězdářů“ (stargazer) česky „nebehledů“ - (Uranoscopidae) se jmenuje podle toho, že má oči na vrcholku hlavy. Zároveň jako oči má i vzhůru směřující velkou zubatou tlamu. Tato rozkošná rybička se na vhodném místě zahrabe do písečného dna, kde potom nehybně leží v očekávání nic netušící kořisti.

Není nic snadnějšího a času má nebehled dost. Když se potenciální kořist přiblíží natolik, že se dá uchopit, tak nebehled provede bleskový výpad, jehož trvání počítáme na milisekundy, že v tento okamžik vytvoří v místě vakuum, které mu usnadňuje vcucnout oběť do velké, rozglábené, zubaté tlamy.

Toto však není jediná taktika lovu nebehleda. Oplývá také jedovatými ostny na hřbetě. Na každé lopatce je jeden. Těmito může způsobit své kořisti smrtelné zranění nebo se i úspěšně bránit proti větším dravcům.

Lidé často na nebehleda v mělké vodě šlápnou. I když zranění je velice bolestivé, tak nebývá vážné. I když šlápnutí na „Atlantického nebehleda“ (Uranoscopus saber) stálo několik lidských životů.

Nebehled nemá vyvinutou tak výkonnou elektrárnu jako elektrický úhoř a jeho elektrický výboj je pouze kolem 50V. Toto není dost k omráčení kořisti, ale vědecká společnost si myslí, že to je dost k odehnání nebezpečných dravců a nebo k jejich odrazení od pronásledování.

Aby snad toto vše nebyla kompletní výbava nebehleda, tak má tlamu vybavenou nejen pěkným chrupem, ale i jazyku podobnou návnadou, která mu v požeráku vyrůstá. Takže po zahrabání do písku vystrčí tuto návnadu jako jazyk a občas jí pohne, aby připomínala živého červa.

Psáno 27-08-2021.

Doprovodné fotky jsou stažené různě z webu pro ilustraci: https://hillbilly.rajce.idnes.cz/Ryba_-_nadhera/




KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !